يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
عضو کمیسیون قضایی مجلس:

تلقی که بیرون از لایحه حجاب و عفاف وجود دارد خطا است

مهدی باقری نماینده زنجان و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار جماران گفت: در لایحه حجاب و عفاف بر عکس آنچه دیگران مطرح می‌کنند؛ من به عنوان عضو کمیسیون قضایی که در تمام مراحل حضور داشتم، قوه قضائیه و مجلس با هماهنگی بالایی کار را جلو بردند. ابتدا لایحه را قوه قضائیه مطرح کرد و دولت آن را به مجلس آورد و مجلس با ارتباط خوب و همکاری با قوه قضائیه و دولت کار را پیش برد. در این قضیه تنها برخورد قضایی مد نظر نیست، دولت به عنوان یک مجموعه اجرایی باید توانمندی‌ و نکات اجرایی خود را در این لایحه مد نظر قرار دهد، این هماهنگی‌ها و ارتباطات بود که باعث شد این لایحه خوب پیش برود. وی افزود: اما تعداد اشکالات و ابهاماتی که از آن گفته می‌شود؛ هر قدر در طرح یا لایحه‌ها با عناصر مختلف در جامعه در ارتباط بوده و پیچیدگی‌های مختلفی داشته باشد دقت نظر در آن بیشتر خواهد بود. برای آثار بهتر اجتماعی و فرهنگی در این لایحه مجلس با همکاری دولت و قوه قضائیه موادی که شورای عالی فرهنگی در حوزه فرهنگی و مباحث اجتماعی در خصوص حجاب و عفاف اضافه شد و چون نیاز به هماهنگی با قوه قضائیه بود و باید تصمیمات قوه نیز از نظر قانونی در آن لحاظ می‌شد، چون حجم مواد لایحه پیشنهادی قوه قضائیه افزایش پیدا کرده بود و چیزی نبود که مجلس به نفع خود تمام کند بلکه زحماتی که شورای عالی فرهنگی در سال‌های گذشته کار کرده بود و مباحث آماده بود.
علاقه مندی رسانه ای باعث ابراز سخنانی غیرتخصصی شده است
نماینده زنجان درباره وجود اختلافات و اشکالات و ایرادات، گفت: تلقی که بیرون از لایحه حجاب و عفاف وجود دارد خطا است و به هیچ عنوان اختلافی وجود ندارد و اتفاقا به خاطر حضور پررنگ دولت و قوه قضائیه در کنار مجلس برای اینکه لایحه خوبی نوشته شود تلاش کردیم تمام جوانب را در نظر بگیریم و نظرات تخصصی را لحاظ کنیم. ایرادات اساسی وجود ندارد. در تمام لوایح و طرح‌ها به همین‌سان اشکالات و ایراداتی است که شورای نگهبان مطرح می‌کند ما به هیچ عنوان اشکال اساسی که شورای نگهبان یا مجمع تشخیص داشته باشد اینطور نبوده است و تمام ایرادات عادی بوده است و در طول این چند سال طرح‌ها و لوایح بسیاری کار شده است اما چون با عموم جامعه در ارتباط نبوده است مثلا بعضی از موضوعات تخصصی بوده که تنها یک قشری از جامعه با آن در ارتباط بودند لذا بروز و ظهور رسانه‌ای نداشته است اما چون حجاب و عفاف طبیعتا لایحه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد شاید عزیزان زمانی که فرآیند آن دقت می‌کنند برای آن‌ها جدید و عجیب می‌آید، این فرآیندها همیشه بوده و است و به هیچ عنوان اشکال اساسی وجود ندارد.
عضو کمیسیون قضایی مجلس در خصوص صحبت‌های یکی از نمایندگان که رفع ایرادات شورای نگهبان به سال آینده برمی‌گردد، گفت: آنچه ما در کمیسیون مورد بررسی قرار می‌دهیم و با آن در ارتباط هستیم، کاملاً تخصصی است. من بعید می‌دانم این موضوع را و شاید آن نماینده دغدغه‌های خود را مطرح کرده است. در این مباحث من احساس می‌کنم علاقه‌مندی‌های رسانه‌ای باعث شود صحبت‌هایی که جنس تخصصی ندارد در فضای رسانه مطرح شود.
در جامعه ابتذال جایی نداشته است و ندارد
باقری در پاسخ به این سوال که با توجه به حواشی پیش آمده در خصوص بخشنامه احمد وحیدی، آینده لایحه حجاب و عفاف را چگونه پیش‌بینی می‌کنید، گفت: بهتر بود در مباحثی چون، حجاب و عفاف فضای کشور به سمت نخبگانی و تخصصی برود. در موضوع حجاب و عفاف همه دوست دارند درنهایت آرامش کار پیش برود و فضای جامعه از منظر حجاب و عفاف دچار آسیب نشود. ما از نظر تخصصی یقین داریم به لطف خدا قطعاً در جامعه ایران که در گذشته سابقه فرهنگی خیلی متعالی دارد به هیچ عنوان در این جامعه ابتذال جایی نداشته است و ندارد. وی تصریح کرد: بیشترین رویکردها در این موضوع فرهنگی و اجتماعی است که کاملاً در کشور قابل اجرا است. امیدواریم با کمک تمام افراد ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن در جامعه ترسیم شود. ما احساس می‌کنیم اطلاعات غیر دقیق و غیرصحیح از این طرح در جامعه منتشر می‌شود، در حالی که اگر کسی به لحاظ فنی دقت کند و این متن را با تمام ابعاد مورد بررسی قرار دهد، می‌فهمد که این لایحه مانند موضوعات دیگر در جامعه قابل اجرا است و نگرانی‌های
ایجاد شده صحیح نیست.