يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
نشست قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام 27 آذر برگزار می‌شود

پرونده برجام روی میز شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل در اواخر آذرماه گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره قطعنامه ۲۲۳۱ و اجرای برجام را بررسی می‌کند.
به گزارش ایسنا، اکوادور که در ماه دسامبر (ماه جاری میلادی) ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد اعلام کرد که شورا در نشست روز ۱۸ دسامبر (۲۷ آذرماه) گزارش دبیرکل سازمان ملل در رابطه با قطعنامه ۲۲۳۱ مورخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵ که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران را تائید کرد، بررسی خواهد کرد.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی
security council report، شورا همچنین گزارش‌هایی را از ونسا فرایزر، سفیر و نماینده مالت در سازمان ملل و تسهیل کننده اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و همچنین کمیسیون مشترک که برای نظارت بر اجرای برجام تشکیل شد و شامل طرف‌های فعلی توافق است؛ چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران دریافت خواهد کرد.
علاوه‌براین، انتظار می‌رود که رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، فرایزر و نماینده اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک به شورای امنیت اطلاعاتی ارائه دهند.
نشست شش ماه یکبار شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه ۲۲۳۱ و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز ۱۸ دسامبر (۲۷ آذرماه جاری) برگزار می‌شود.
سفیر و نماینده دائم اکوادور در سازمان ملل اعلام کرد: شورای امنیت در ۱۸ دسامبر گزارش دبیرکل سازمان ملل در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ای ایران را بررسی خواهد کرد.
مطابق قطعنامه ۲۲۳۱، هر شش ماه یکبار گزارش دبیرکل سازمان ملل در نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل ارائه و سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز در این نشست سخنرانی می‌کند. در نشست قبلی که در ۱۵ تیرماه (۶ جولای/ژوئیه) برگزار شد، پانزدهمین گزارش دبیر کل سازمان ملل درخصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام بررسی شد.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در پانزدهمین گزارش خود آورده بود: برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام که توسط چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ جولای ۲۰۱۵ منعقد شد و شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵ آن را تایید کرد، نتیجه مذاکرات فشرده در طول چندین سال برای دستیابی به اهداف مشترک منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و امنیت منطقه ای بود، به نحوی که منافع اقتصادی ملموسی را برای مردم ایران به ارمغان آورد. هشت سال از امضای این توافق گذشته است و من همچنان متقاعد هستم که توافق بهترین گزینه موجود برای تضمین ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.
در بندهای اولیه گزارش۲۲ بندی دبیرکل سازمان ملل متحد آمده بود: تداوم عدم پیشرفت در جهت بازگشت به اجرای کامل و مؤثر برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، علیرغم تاکید مجدد همه شرکت کنندگان و آمریکا در دسامبر ۲۰۲۲ مبنی بر اینکه این تنها گزینه قابل اجرا است، ناامید کننده است.
متاسفانه، مذاکرات پیرامون بازگشت به برجام همچنان به بن بست رسیده است و این امر چشم انداز بازگشت به اجرای کامل برنامه را محدود می‌کند.
با این وجود، من خوشبین هستم که شرکت کنندگان در این طرح و آمریکا همچنان متعهد به راه حل دیپلماتیک هستند. صلح و امنیت پایدار برای همه کشورهای عضو تنها از طریق گفتگو و همکاری امکان پذیر است.
در این گزارش آمده بود: بنابراین، من از همه طرف‌های مربوطه می‌خواهم که احساس فوریت بیشتری نشان دهند، گفتگو و تعامل را تجدید کنند و برای رسیدن به توافق در مورد موضوعات باقی‌مانده در اولین فرصت تلاش کنند. من مجدداً از آمریکا درخواست می‌کنم که تحریم‌های خود را همانطور که دربرجام ذکر شده لغو یا رفع کند و معافیت‌ها را در رابطه با تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران تمدید کند.
پنج عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، آمریکا، انگلیس و فرانسه می‌شوند که دارای حق وتو در این شورا هستند و هم اکنون، کشورهای اسلوونی، کره جنوبی، گویان، سیرالئون، الجزایر، ژاپن، سوئیس، مالت، موزامبیک و اکوادور ۱۰ عضو غیردائم شورای امنیت سازمان
ملل را تشکیل می‌دهند.