چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲
رئیسی در نشست مدیران مناطق آزاد مطرح کرد

ضرورت تدوین لایحه‌ای جامع برای رفع موانع موجود در مناطق آزاد

رئیس جمهوری گفت: به گذشت زمان طولانی از وضع قوانین مربوط به مناطق آزاد و محدودیت‌هایی که برخی از این قوانین برای فعالیت این مناطق ایجاد کرده است، بازنگری در قوانین موجود را ضروری است.
به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در نشست مدیران مناطق آزاد و ویژه کشور به صورت ویدئوکنفرانسی از طرح‌های مختلف تولیدی، صنعتی، کشاورزی و گردشگری در مناطق آزاد ارس، انزلی، اروند، ماکو و چابهار به ارزش ۱۴ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری کرد. رئیسی با اشاره به گذشت زمان طولانی از وضع قوانین مربوط به مناطق آزاد و محدودیت‌هایی که برخی از این قوانین برای فعالیت مناطق آزاد ایجاد کرده است، بازنگری در قوانین موجود را ضروری دانست و افزود: حال که رویکرد مناطق آزاد به رفع نگرانی‌های گذشته از برخی آسیب‌های مربوط به فعالیت مناطق آزاد از جمله قاچاق کالا و واردات بی‌رویه و توجه به تولید و صادرات متمرکز شده، لازم است تدوین لایحه‌ای جامع ناظر به همه موانع موجود در این مناطق و مشتمل بر راهکارهای رفع این مشکلات در اولویت کاری مسئولان مربوط باشد. رئیس‌جمهوری در ادامه افزایش تولید و صادرات را از جمله مأموریت‌های مهم مناطق آزاد و ویژه برشمرد و افزود: لازمه تولید، جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری است، اما با اینکه میزان سرمایه‌گذاری جذب شده طی ۲.۵ سال گذشته قابل تقدیر است، فرایند جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی همچنان طولانی و دارای پیچیدگی‌هایی است که موجب دلسردی و نا امیدی سرمایه‌گذار و فرار سرمایه می‌شود.
رئیسی با بیان اینکه فلسفه و اساس تشکیل مناطق آزاد و ویژه رفع پیچیدگی‌ و قوانین و مقررات دست و پاگیر بوده است، بر لزوم اصلاح فرآیند طولانی و پیچیده جذب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه و تجدیدنظر در روال فعلی تاکید کرد.
وی همچنین به اهمیت راهبردی بندر چابهار در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری کشور اشاره کرد و گفت: موضوع فعال‌سازی و توسعه بندر چابهار که همواره به عنوان یکی از موضوعات محوری در توافقات تجاری با دیگر کشورها مطرح بوده با جدیت در دستور کار باشد.