چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲
اتحادیه اروپا مجبور به تمکین شد

عقب‌نشینی بروکسل مقابل کشاورزان

تداوم اعتراض کشاورزان اروپایی به مقررات سختگیرانه گذار به سمت انرژی سبز باعث شد تا اتحادیه اروپا همزمان با عقب‌نشینی، هدف کاهش ۳۰ درصدی گازهای تولیدی در بخش کشاورزی را از نقشه راه جدید خود حذف کند.
به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا در پی اعتراض‌های گسترده کشاورزان در سراسر مرزهای این بلوک، هدف پیشنهادی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش کشاورزی را لغو کرده است.
در نقشه راه چگونگی کاهش ۹۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۴۰ که قرار است امروز سه‌شنبه (۶ فوریه/ ۱۷ بهمن) توسط کمیسیون اروپا منتشر شود، هدف کاهش ۳۰ درصدی گازهای متان، نیتروژن و سایر گازهای مرتبط با کشاورزی حذف شده است. پیش از این، بخش کشاورزی مسئول تولید ۱۰ درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای شناخته شده بود و از همین رو نخستین هدف برای پیشبرد برنامه‌های مقابله با تغییرات آب‌وهوایی معرفی گردید. گفته می‌شود این تصمیم به دنبال تظاهرات گسترده کشاورزان که در فرانسه، آلمان، لهستان، هلند، بلژیک و به تازگی در ایتالیا انجام شد، گرفته شده است. این اعتراض‌ها که دولت‌ها را غافلگیر کرده است در جریان نشست سران اتحادیه اروپا در هفته گذشته نیز به موضوع بحث میان مقام‌ها بدل شد.
«اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا با هدف جلب رضایت کشاورزان، از آغاز آنچه که «گفت‌وگوهای استراتژیک» خواند، خبر داد؛ مذاکراتی که این امکان را فراهم می‌کند زمین‌هایی که قرار بود برای حفاظت از طبیعت کنار گذاشته شوند، به‌جای آن تحت کشاورزی قرار گیرند و دولت‌ها نیز دغدغه اصلی کشاورزان که همان واردات محصولات ارزان قیمت از اوکراین است را محدود کنند. فون در لاین و سایر سیاستمدارانی که به دنبال انتخاب مجدد در انتخابات ماه ژوئن (خرداد) پارلمان اروپا هستند، نگرانند که کشاورزان به دلیل برآورده نشدن دغدغه‌هایشان، به سمت احزاب راست افراطی متمایل شوند. حزب سبزها در نامه‌ای به کمیسیون اعلام کرد که «کشاورزان در سیستمی‌گیر افتاده‌اند که آن‌ها را در هم می‌کوبد». این حزب در ادامه خطاب به مقام‌های بروکسل خواستار آن شد تا با در پیش گرفتن تدابیری از جمله وضع مالیات بر شرکت‌های کشاورزی- مواد غذایی از این قشر حمایت کند.
ووپکه هوکسترا کمیسر آب و هوای اتحادیه اروپا ماه گذشته و در پی آغاز اعتراض کشاورزان اروپایی به مقررات سختگیرانه گفت که اتحادیه باید دست از «روایت نادرست» مبنی بر اینکه صنایع در نتیجه سیاست‌های آب و هوایی متضرر خواهند شد، بردارد.