چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲
نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا

ایران - قطر؛ در انتظار فینال بعد از 50 سال

در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا تیم ملی فوتبال کشورمان ساعت 18:30 به مصاف قطر میزبان مسابقات خواهد رفت.
به گزارش فارس، تیم ملی فوتبال کشورمان با ارایه فوتبالی برتر موفق شد پیروزی تاریخی مقابل ژاپن رقم بزند تا ملی پوشان ایران در صدر اخبار فوتبال آسیا باشند، خیلی‌ها تیم ملی ایران را اکنون شانس اصلی قهرمانی می‌دانند با این حال امیر قلعه‌نویی تلاش کرد به بازیکنان نهیب بزند تا دچار غرور کاذب نشوند و به بازی حساس و مهم قطر فکر کنند.
دیداری که اکنون مهم ترین مسابقه تاریخ فوتبال کشورمان محسوب می‌شود زیرا در صورت پیروزی می‌توانیم بعد از 50 سال به فینال جام ملت‌های آسیا برسیم، دستاوردی بزرگ و مهم برای فوتبال و ورزش کشور.
هرچند بعد از برد تاریخی مقابل ژاپن مسئولان ارشد کشور از شخص رئیس جمهور گرفته تا وزیر ورزش تیم ملی را مورد لطف خود قرار دادند اما واقعیت آن است که رسیدن به نیمه نهایی جام ملت‌ها برای ما افتخار بزرگی محسوب نمی‌شود حتی اگر قبل از اغاز جام، خیلی‌ها تصور می‌کردندایران زود حذف می‌شود! ولی ملی پوشان باردیگر توانایی‌هایی خود را به رخ فوتبال قاره کهن کشیدند.
مهرماه امسال ایران و قطر در فینال تورنمنت چهارجانبه اردن مقابل هم قرار گرفتند که تیم ملی با قلعه‌نویی توانست 4 بر صفر قطر با سرمربیگری کارلوس کی روش را شکست بدهد و قهرمان شود، آن قهرمانی خیلی منتقدان سرمربی تیم ملی را راضی نکرد درست مثل قهرمانی در جام کافا که ازبکستان را بردیم وقهرمان شدیم اما امیر قلعه‌نویی در نیمه دوم بازی با ژاپن اثری ماندگار از خودش در تاریخ فوتبال کشورمان برجا گذاشت و با یک بازی بی نقص، ژاپن مدعی شماره یک رقابت‌ها را شکست داد تا حالا ملی پوشان ایران به عنوان یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی مطرح شوند و حالا منتقدان قلعه‌نویی نیز او را تحسین می‌کنند. قطر البته بعد از باخت سنگین به ایران، کی روش را برکنار کرد تا مارکس لوپز اسپانیایی را به جای او انتخاب کرد.
مقابل قهرمان دوره قبل جام ملت‌های آسیا بازی می‌کنیم شاید از نظر فوتبالی از هر نظر از قطری‌ها سرتر باشیم اما وقتی می‌دانیم قطر میزبان برای برد در این بازی ممکن است دست به هر ترفندی بزند باید محتاط و باهوش تر از گذشته عمل کنیم.
قطری‌ها در اولین اقدام شان فقط هزار بلیت به تماشاگران ایرانی داده اند تا 39 هزار صندلی دیگر ورزشگاه را در اختیار داشته باشند! قطری با سه میلیون نفر جمعیت قطعا تلاش می‌کند از هر راه قانونی و فراقانونی برای تیم ملی و حتی هواداران ما مشکل ساز شود قهرمان دوره قبل تلاش می‌کند مقابل ایران بازنده نشود.
در تاریخچه دیدار دو تیم 26 بار باهم بازی کرده ایم که 10 بار آن دوستانه بوده است. درمجموع 16 مسابقه را ما برده ایم و 5 بازی مساوی شده و قطری‌ها فقط سه بار پیروز بوده اند که آخرین برد آنها مربوط به 14 سال قبل بوده است.
پسران ایران زمین برای تاریخ سازی و رسیدن به جام قهرمانی فقط یک گام تا فینال فاصله دارند.
شکست دادن قطر دور از دسترس نخواهد بود به شرطی که تیم ملی مثل نیمه دوم بازی با ژاپن بی نقص و با تمام وجود بازی کند. قطر قطعا قدرتمندتر از ژاپن در مستطیل سبز نیست اما به دلیل میزبانی اش می‌تواند حریفی خطرناک تر باشد!
همه منتظریم تا تاریخ‌سازی و فینالیست شدن تیم ملی را جشن بگیریم.