چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲
رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد

توزیع ماهانه ۱۲ میلیون قوطی شیرخشک

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: دو ماه است که هر ماه ۱۲ میلیون قوطی شیر توزیع می‌شود که نسبت به ۵ میلیون قوطی در ماه‌های گذشته، رشد زیادی داشته است و ذخایر شیرخشک در داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش دارو بسیار خوب است و هر استانی که بخواهد می‌تواند نیاز خود را تامین کند. دکتر سید حیدر محمدی در حاشیه افتتاح پروژه‌های درمانی دانشگاه علوم پزشکی آبادان که دیروز انجام شد، اظهار کرد: به مناسبت دهه فجر، تعداد زیادی پروژه درمانی و حوزه سلامت در آبادان و دیگر شهرستان‌های خوزستان داشته‌ایم. در این راستا مرکز تصویربرداری MRI بیمارستان شهید بهشتی آبادان با یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها کار خود را به عنوان نخستین MRI دولتی آبادان با تعرفه دولتی آغاز کرد و به زودی در نوبت‌های کاری مشخص خدمات‌رسانی می‌کند.
به گزارش ایسنا، وی افزود: همچنین امروز از ساختمان جدید معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آبادان و انبار استراتژیک دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی معاونت غذا و داروی این دانشگاه در آبادان نیز به بهره‌برداری رسیده است.
معاون وزیر بهداشت گفت: افتتاح خانه‌ها و مراکز بهداشت با هدف عمق دادن دسترسی مردم به خدمات حوزه سلامت و سطح‌بندی نظام سلامت نیز محقق می‌شود.
محمدی بیان کرد: برای توسعه و عمق دادن به طرح سلامت خانواده باید در روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌های کوچک‌تر، مراکز و خانه‌های بهداشت توسعه یابد که افتتاح این مراکز در راستای توسعه این خدمات است.
رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص وضعیت تامین شیر خشک گفت: بیش از یکی دو ماه است که تامین شیر خشک بهبود یافته است. اوایل امسال یکسری مشکلات در تامین ارز و نقدینگی داشتیم که با همکاری سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی از تابستان، این مشکلات رفع شد اما روند آن تا رسیدن تولیدات به حد لازم، زمان برد.
وی افزود: دو ماه است که هر ماه ۱۲ میلیون قوطی شیر توزیع می‌شود که نسبت به ۵ میلیون قوطی در ماه‌های گذشته، رشد زیادی داشته است و ذخایر شیرخشک در داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش دارو بسیار خوب است و هر استانی که بخواهد می‌تواند نیاز خود را تامین کند.
محمدی ادامه داد: بعضا برخی استان‌ها از یک شیر خشک با نام تجاری خاص استفاده می‌کنند و بنابراین ممکن است در یک استان کمبود باشیم که با پیگیری و جابه‌جایی با استان دیگر، نیاز آن استان تامین می‌شود اما در کل کمبود نداریم و ذخایر خوبی داریم. وی بیان کرد: بر اساس جمعیت هر استان، سهمیه‌های شیر خشک مشخص است. در دو ماه گذشته بیشتر از سهمیه به استان خوزستان شیر خشک دادیم اما وقتی کالایی کمبود می‌شود به دلیل نگرانی مردم، تهیه آن بیشتر می‌شود که این مساله یکی از دلایل افزایش توزیع شیرخشک است. پیش‌بینی می‌شود به زودی مصرف (خرید) شیر خشک کاهش یابد. معاون وزیر بهداشت گفت: داروخانه‌ها موظف هستند شیر را با قیمت یارانه‌ای به کودکان زیر دو سال بدهند در غیر این صورت مردم بلافاصله موضوع را به معاونت غذا و دارو یا سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. برای هر کودک زیر دو سال ماهانه ۱۰ قوطی شیرخشک در نظر گرفته شده است که با ارائه کد ملی نوزاد توسط پدر یا مادر شیرخشک در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
وی عنوان کرد: از مهرماه مانور بازرسی ویژه شیر خشک را داشتیم تا موضوع آزادفروشی را پیگیری کنیم. همچنین کسی که مشمول یارانه است نباید شیر را به نرخ آزاد بدهد. برخورد با گرانفروشی نیز انجام می‌شود.
محمدی بیان کرد: در مرحله اول، سهمیه ۱۰ درصد داروخانه‌ها قطع شد و حدود ۶ درصد این داروخانه‌ها اصلاح شدند و سهمیه ۴ درصد آن‌ها هنوز قطع است. بررسی می‌شود و در صورتی که روند توزیع شیرخشک و یارانه اصلاح شود، مجددا برای آن‌ها سهمیه در نظر گرفته می‌شود. به زودی سهمیه داروی داروخانه‌هایی که شیرخشک را یارانه‌ای نفروشند هم قطع می‌شود.