دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲
پوتین در گفت‌وگو با تاکر کارلسون:

جنگ اوکراین یک جنگ داخلی است

تاکر کارلسن، چهره رسانه‌ای آمریکایی چند روز پیش گفت‌وگویی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه انجام داد. در این گفت‌وگو که از سوی کاخ کرملین در رسانه اجتماعی ایکس پخش شد، پوتین به بیان دیدگاه‌هایش درباره جنگ اوکراین و رابطه با غرب پرداخت.
به گزارش ایسنا، تاکر کارلسون، روزنامه‌نگار، مصاحبه خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را با پرسش در مورد احتمال حمله غافلگیرانه ایالات متحده به روسیه آغاز کرد. کارلسون در ابتدای این مصاحبه گفت: «به ما بگویید چرا فکر می‌کنید که ایالات متحده ممکن است روسیه را از بین ببرد. چطور به این نتیجه رسیدید؟»
به گزارش اسپوتنیک، پوتین با تکذیب چنین ادعایی، پیش‌فرض سوال را رد کرد و از کارلسون پرسید که آیا این مصاحبه فقط یک «تاک شو» است یا باید دو طرف یک گفت‌وگوی جدی داشته باشند؟
کارلسون تأیید کرد که این مصاحبه یک گفتگوی «شدیدا جدی» است که پس از آن پوتین به صحبت در مورد تاریخ روسیه پرداخت و در عین حال خاطرنشان کرد که این روزنامه‌نگار دارای سابقه تاریخی است.
این مجری سابق فاکس نیوز، از حامیان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا و یکی از مروج‌های اصلی سیاست‌های او بوده و بسیاری کارلسن را پرنفوذترین چهره در رسانه‌های جریان راست آمریکا می‌دانند.
رئیس جمهور روسیه، به عنوان بخشی از مصاحبه اسناد مربوط به تاریخ اوکراین را به خبرنگار آمریکایی ارائه کرد. پوتین گفت: برای اینکه فکر نکنید من چیزهایی را از خودم اختراع می‌کنم، من این اسناد را به شما خواهم داد. این اسناد شامل نامه‌هایی از «بوهدان خملنیتسکی» است که به طور تاریخی مناطقی از اوکراین کنونی را کنترل می‌کرد. وی افزود: مخالفان مسلح اوکراین در سال ۲۰۱۴ با حمایت سیا در این کشور کودتا کردند. همانطور که آمریکایی‌ها درخواست کردند، یانوکوویچ نه از نیروهای مسلح و نه از پلیس استفاده کرد. با این حال، مخالفان مسلح در کی‌یف کودتا کردند. البته با حمایت سیا.
رئیس جمهوری روسیه گفت که ایالات متحده به هدف خود برای تغییر رژیم در اوکراین دست یافت، اما این یک «اشتباه بزرگ» از نقطه نظر سیاسی بود.
پوتین در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث درگیری اوکراین شد، گفت: کودتا در اوکراین، باعث درگیری بین روسیه و اوکراین شد.
رئیس جمهور روسیه در ادامه گفت که به یاد می‌آورد بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا، قبلاً ادعا کرده بود که پیوستن روسیه به ناتو امکان پذیر است: «اما او پس از صحبت با مشاوران خود در این مورد نظر خود را تغییر داد. در جلسه‌ای اینجا در کرملین با بیل کلینتون، همین جا در یک اتاق دیگر به او گفتم بیل، آیا فکر می‌کنی روسیه به ناتو می‌پیوندد یا فکر می‌کنی این اتفاق می‌افتد؟ او گفت فکر می‌کنم همینطوره.»
پوتین افزود: اما عصر، وقتی برای شام ملاقات کردیم، او گفت می‌دانید، من با تیمم صحبت کرده‌ام، نه، اکنون امکان پذیر نیست!
رئیس‌جمهور روسیه گفت که اگر مسکو تمایل واقعی این ائتلاف را برای مشارکت با یکدیگر می‌دید، در نهایت روسیه به ناتو می‌پیوست.
وی گفت: اگر او می‌گفت بله، روند نزدیکی آغاز می‌شد و در نهایت ممکن بود اگر آرزوی صادقانه‌ای در کنار شرکای خود می‌دیدیم، این اتفاق می‌افتاد.
رئیس‌جمهور روسیه هم‌چنین گفت که با اقدام غرب برای باز کردن درهای ناتو به روی اوکراین در سال ۲۰۰۸ موافقت نکرده است.
پوتین ادامه داد: روسیه در سال ۲۰۱۴ مجبور به محافظت از کریمه به دلیل تهدیدات علیه این شبه جزیره توسط دولت مستقر در اوکراین بود. آنها شروع به آزار و اذیت کسانی کردند که کودتا را نپذیرفتند.
پوتین تصریح کرد: اوکراین جنگ را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد و هدف روسیه پایان دادن به آن است.
رئیس جمهور روسیه با این حال ادامه داد: روسیه مایل است به اجرای توافقات مینسک عمل کند. اما رهبری فعلی اوکراین، وزیر امور خارجه، همه مقامات دیگر و پس از آن شخص رئیس‌جمهور گفتند که از توافق‌های مینسک خوششان نمی‌آید.
پوتین گفت که عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین هنوز به اهداف خود نرسیده است و بر اهمیت «نازی‌زدایی»، از جمله ممنوعیت جنبش‌های نئونازی تأکید کرد.
پوتین گفت که در جریان مذاکرات صلح با اوکراین در استانبول، توافق‌نامه‌ای به صورت کتبی حاصل شد که «نئونازیسم در اوکراین پرورش داده نشود، از جمله اینکه در سطح قانونگذاری ممنوع شود.»
رئیس جمهور روسیه افزود: روسیه هرگز مذاکره با اوکراین را رد نکرده است. من قبلاً گفتم که ما از گفتگو امتناع نکردیم. ما حاضر به مذاکره هستیم. این طرف غربی است که مخالف است و اوکراین آشکارا یک کشور اقماری ایالات متحده است. این واضح است. من نمی‌خواهم شما آن را طوری تصور کنید که انگار من دنبال یک کلمه قوی یا توهین هستم، اما هر دوی ما می‌فهمیم که چه اتفاقی می‌افتد.
او گفت: ایالات متحده، آلمان و سایر کشورهای اروپایی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار به اوکراین کمک مالی کردند.