دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد

تشکیل کارگروه آلودگی ارس با ارمنستان

حذف محصولات کشاورزی آب‌بر حوضه آبریز ارومیه
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تشکیل کارگروه مشترک و نشست‌های دو جانبه با کشور ارمنستان برای رفع آلودگی رودخانه ارس خبر داد و گفت: بر اساس کارگروه و تفاهمات ایجاد شده در بازه زمانی کوتاهی آلودگی ارس رفع خواهد شد.
به گزارش ایسنا، علی سلاجقه در مراسم افتتاح هماهنگ ۶۷ پروژه محیط زیستی، در پاسخ به پرسش ایسنا درباره آخرین وضعیت ایجاد همکاری و تفاهم‌نامه با ارمنستان برای رفع آلودگی ارس اظهار کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران با کشور ارمنستان ارتباط‌هایی را داشتند، خوشبختانه در همین دوره اول، معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این کارگروه متشکل از وزارت صمت، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی و امور خارجه در کشور ارمنستان حضور پیدا کردند که سه تفاهمنامه در آن کارگروه ایجاد شد.
وی افزود: وزارت صمت، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مسئول کارگروه کل فرایند را مدیریت می‌کنند. اما ما از برخی دستگاه‌ها گلایه داریم، دستگاه‌هایی که وظایف مشخص دارند و باید خود را معرفی کنند. برخی دستگاه‌ها با مکاتباتی که انجام شد و پیگیری‌های اینجانب به‌صورت شخصا، این معرفی را انجام دادند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: کشور ارمنستان به خوبی به وظایف خود عمل کرده است و در بازه زمانی یک ماهه کارگروه خود را معرفی کرد. کارگروه ما نیز شکل گرفته و نشست دوجانبه نیز انجام خواهد شد و امیدواریم که دولت ارمنستان رویکرد مناسبی داشته باشد. ما از ظرفیت‌های کارشناسی کشور خودمان استفاده می‌کنیم هم در زمینه صنایع و معادن و هم در زمینه‌های دیگر و فکر می‌کنم این روندی که در پیش گرفته‌ شده بسیار رو به جلو است و در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند مشکل آلایندگی ارس حل شود. در سال جاری در ۳ مرحله با مبلغی بالغ بر ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال، ۲۲۶ پروژه محیط زیستی در کشور افتتاح شد که غالباً به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند.
وی ادامه داد: با توجه به نیازی که در محیط زیست کشور به داده و همچنین نیازی که به ایستگاه‌های پایش جو، آب و خاک و پایش‌های میدانی در مناطق حفاظت شده مطرح است، بسیاری از پروژه‌ها به این مقوله تعلق دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: اتفاقاتی که در این دولت رقم خورده، بسیار مهم بوده و از رسانه‌ها می‌خواهیم این مسائل را راستی آزمایی کنند.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: قبل از انقلاب، تعداد ۵۷ منطقه حفاظت شده داشتیم که اکثراً شکارگاه سلطنتی بوده و یا به قشر خاصی تعلق داشته‌اند اما بعد از انقلاب ۳۰۹ منطقه حفاظت شده داریم که تقریباً ۵ برابر شده و این مناطق در اختیار مردم قرار گرفته است.
سلاجقه تاکید کرد: این مناطق در اختیار مردم قرار گرفت و با حفاظت مشارکتی اوضاع حفاظت بهتر خواهد شد. مردم مناطق را حفاظت، پایش و احیا می‌کنند.
وی درباره قوانین محیط زیستی پس از انقلاب گفت: در بحث آیین‌نامه‌ها، قانون پسماند، هوای پاک، حفاظت خاک، تالاب‌ها و... را بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تدوین کردیم که امیدوارم در اجرا شدن این قوانین همه دستگاه های مسئول کمک کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه چرایی عدم اصلاح الگوی کشت و حذف محصولات کشاورزی آب‌بر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در ۳۰ سال اخیر گفت: در آخرین جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای جهاد کشاورزی و نیرو داشتیم، قرار شد که حذف چاه‌های غیرمجاز و اصلاح الگوی کشت حوضه آبریز دریاچه ارومیه به‌زودی و در اسرع وقت انجام شود و بودجه خوبی نیز برای این کار در نظر گرفته شده است. معاون رئیس جمهور در ادامه از پیشرفت 60 درصدی پسماند سراوان خبر داد و گفت: از مسئولین استانی می‌خواهیم که به زودی پایان کار این سایت زباله را به مردم اعلام کنند.
سلاجقه با اشاره به 3 میثاق محیط زیستی دولت سیزدهم تصریح کرد: نخستین میثاق این بود که هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیست کلنگ‌زنی نشود، دوم اینکه هر صنعت و فعالیت معدن‌کاوی قبل از اجرا باید تصفیه خانه داشته باشد و سوم اینکه تمامی صنایع و آلاینده‌های جوی مکلف به نصیب سیستم‌های پایش آنلاین و اتصال آن به سیستم پایش آنلاین سازمان حفاظت محیط زیست هستند که دولت تاکنون به هر 3 اینها پایبند بوده‌اند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع محیط زیست کشور گفت: با بهره‌برداری از سامانه محیط زیست، امضاهای طلایی حذف خواهد شد و همچنین باعث کاهش آلاینده‌های هوا، رفت و آمد مردم، ترافیک و توسعه دولت الکترونیک خواهد شد.