دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

کوتاه از استان‌ها

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی سمنان:
ارکان نظام، قانون مرد‌مي‌سازی اقتصاد ملی را تدوین و تصویب نمایند

گروه شهرستانها: فرج الله معماری رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی سمنان در نشست فعالان اقتصادی استان با وزیر امور اقتصادی و دارایی با تبریک چهل و ششمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی با تاکید بر اهمیت بخش خصوصی در دستاوردهای اقتصادی کشور گفت با توجه به شرایط خاص اقتصادی و چالش‌های فراروی ایران در حوزه مسائل منطقه ای و بین المللی نیازمند زمینه‌سازی برای افزایش سهم فعالان بخش خصوصی در اقتصاد کشور هستیم.
معماری با ابراز تاسف از سهم اندک بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد کشور افزود با وجود تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تسهیل واگذاری بخشهای مختلف اقتصاد به بخش خصوصی، متاسفانه عزم جدی برای اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی بطور حقیقی وجود ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان گفت : متاسفانه هدف گذاری مقرر در فرمان اصل ۴۴ مبنی بر سهم بخش تعاون به میزان ۲۵ درصد از نظر برنامه ریزان و قانون گذار مغفول مانده که انتظار داریم سهم بخش خصوصی در این حوزه به بیش از ۵۰ درصد افزایش یابد.
وی اذعان داشت: پیشنهاد تصویب قانون مرد‌مي‌سازی اقتصاد ملی در جهت کاهش نقش دولت و افزایش سهم و نقش بخش خصوصی در اقتصاد ملی در دستور کار ارکان نظام قرار گیرد در این راستا اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان آمادگی کامل خود را جهت تنظیم و تدوین پیش نویس لایحه قانون مرد‌مي‌سازی اقتصاد ملی با هماهنگی اتاق ایران اعلام نموده که امیدواریم این مهم مورد توجه سران سه قوه قرار گیرد.
معماری گفت : تصویب قانون مرد میسازی اقتصاد ملی فارغ از قوانین موجود و اسناد بالادستی به منظور تکمیل قوانین و رفع خلاهای قانونی ، قانون مرد‌مي‌سازی اقتصاد ملی میتواند به مشارکت گسترده بخش خصوصی در جهت جهش اقتصادی کشور کمک شایانی نموده و رشد اقتصادی هدف گذاری شده را تحقق بخشد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی سمنان با بیان این مهم که واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی سبب رشد اقتصادی و افزایش بهره وری خواهد شد اظهار داشت: توان مدیریتی و کارشناسی بخش خصوصی کشور ظرفیتی بی نظیر برای رشد اقتصادی و رفع تنگناها محسوب ‌مي‌شوند.
وی ناترازی بودجه عمومی دولت را ناشی از حجم بزرگ دولت و ورود در امور تصدی گری برشمرد و هزینه‌‌های مترتب آن را منعکس در تصویر کلان بودجه دانست و گفت: کوچک سازی و چابک سازی دولت و برون سپاری فعالیت‌‌ها به بخش خصوصی واقعی میتواند باعث رشد و توسعه اقتصادی کشور شده و جهش مورد انتظار در اقتصاد کشور را شاهد باشیم و ناترازی بودجه عمومی دولت را کاهش دهیم.
رئیس اتاق بازرگانی سمنان با تاکید بر این مهم که دولتها باید متمرکز به امور حاکمیتی، نظارتی و تسهیل گری باشند افزود: فعالان اقتصادی استان سمنان از دولت مجلس و قوه قضائیه انتظار دارند با تدوین و تصویب قانون مرد‌مي‌سازی اقتصاد ملی شرایط حضور مشارکت حداکثری بخش خصوصی در اقتصاد کشور را فراهم نمایند.
فرج الله معماری گفت: امروز نیازمند یک قانون جامع و کامل در راستای تشویق و تسهیل بخش خصوصی برای ورود به بخشهای گوناگون اقتصادی هستیم که این مهم اهتمام دولت و مجلس و دستگاه قضایی را ‌مي‌طلبد که قطعا ‌مي‌تواند در مقابله با تحریمها و فشارهای اقتصادی کمک شایان توجهی نماید.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان:
۴۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس
ایجاد می‌شود

گروه شهرستانها: تفاهم‌نامه سه جانبه ایجاد ۴۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس ویژه مددجویان بهزیستی منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی، ناصر چاووشی گفت: در راستای ایجاد شرایط درآمدزائی ویژه توانخواهان واجد شرایط به ویژه مددجویان غیرقابل بازتوان، تفاهم‌نامه سه جانبه ایجاد ۴۰۰ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس ویژه مددجویان بهزیستی بین مدیر کل اداره بهزیستی استان، مدیر کل اداره توزیع برق استان و دبیر نهاد مردمی رسالت منعقد شد.
مدیر کل بهزیستی استان اصفهان افزود: هدف از عقد این تفاهم‌نامه، شناسائی و معرفی مددجویان دارای شرایط از طریق بهزیستی، تامین مالی نصب پنل‌ها در قالب تسهیلات وام از محل اعتبارات قرض‌الحسنه رسالت و اقدام فنی و کارشناسی جهت تجهیز و راه اندازی نیروگاه‌ها از طریق اداره برق استان می‌باشد.

توقف مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از توقف مصرف سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند خبر داد.
علیرضا محرابیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از چهار واحد نیروگاه، دو واحد، گازسوز شده و یک واحد در حال تعمیرات اساسی است.
وی افزود: یک واحد دیگر نیز به علت عدم تخصیص سوخت گاز و پلمب مازوت از مدار تولید خارج شد. به گزارش ایسنا، نیروگاه حرارتی شازند از ۲۰ آذرماه به دلیل ناترازی در تامین گاز ناچار به استفاده از سوخت مازوت شد.

سند مالکیت ۷ تالاب خوزستان به مساحت ۳۸۶۰
هکتار صادر شد

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: برای ۷ تالاب خوزستان سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران انجام صادر شده است.
علی دهقانی رئیس کل دادگستری خوزستان در حاشیه مراسم تجلیل از کارکنان و قضات برتر استان گفت: در راستای حفاظت و صیانت از عرصه‌های ملی و انفال و جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال، برای ۷ تالاب خوزستان سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران انجام صادر شده است.
رئیس کل دادگستری استان خوزستان با بیان اینکه با توجه به کاهش نزولات آسمانی در سال‌های اخیر، عقب نشینی سطح آب تالاب‌ها در خشکسالی‌های سنوات اخیر و جهت جلوگیری از تجاوز به عرصه‌های ملی و انفال از حریم این منابع ملی و همچنین تغییر در اکوسیستم تالاب‌‌ها، با حدنگاری صورت گرفته، توسط اداره ثبت اسناد و املاک استان، سند مالکیت ۷ تالاب استان خوزستان به مساحت ۳۸۶۰ هکتار صادر شده است.
رئیس‌کل دادگستری خوزستان بیان کرد: تعیین حد و مرز اراضی ملی و منابع طبیعی و صدور سند مالکیت یکی از اولویت‌هایی است که در شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان دنبال می‌کنیم و با تلاش شبانه‌روزی همکاران ما در اداره کل ثبت اسناد و مالکیت استان تاکنون تالاب‌های شادگان، هورالعظیم، بندون، میانگران، بامدژ، تمبی و شیم بار حد نگاری شده و سند تفکیکی آنان صادر شده است.

یوزپلنگ «هیوا» پس از سه سال
در شاهرود دیده شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: یوز ماده «هیوا» فرزند یوز «هرب» بعد از سه سال بی‌خبری در حوزه استحفاظی محیط‌بانی «دلبر» در محدوده پارک ملی توران در شهرستان شاهرود دیده و تصویرش ثبت شد.
به گزارش ایرنا، بهرامعلی ظاهری افزود: بیست و یکم بهمن ۱۴۰۲ در حوزه استحفاظی محیط بانی دلبر در محدوده پارک ملی توران، تصویر فرزند یوزپلنگ هرب دیده شد. وی ادامه داد: در تصویربرداری محیط‌بانان و پس از بررسی تصاویر و شناسایی الگوی خال‌‌های این یوزپلنگ توسط کارشناسان مجرب، یوز مذکور ماده بالغ هیوا شناسایی شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: هیوا سال ۱۳۹۸ در پارک ملی توران از مادر یوز هرب به دنیا آمد که با وجود تلاش‌‌ها برای ثبت یوزها توسط دوربین‌‌های تله ای از سال ۱۳۹۹ تاکنون هیوا دیگر دیده نشده بود.
به گزارش ایرنا، هرب در نخستین زایمان ثبت شده خود سه توله یوز با نام‌‌های «هیوا»، «هلیا» و «هانا» به دنیا آورد. هیوا در واقع خواهر هلیا است و مشاهده و ثبت مستقیم هیوا پس از سه سال از نظر کارشناسان حوزه حفاظت از یوز در ایران دستاورد بسیار بزرگی است.