سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

چند بازیکن تیم ملی باید بروند!

جام‌ملت‌های 2023 با حذف در مرحله نیمه نهایی برای ایران به پایان رسید و امیر قلعه‌نویی برای جام‌جهانی 2026 باید شرایط سنی بازیکنان را در نظر بگیرد و تغییر نسل در تیم ملی را آغاز کند.
به گزارش «ورزش سه»، تیم ملی ایران با میانگین سنی 29 سال دومین تیم مسن جام ملت‌های آسیا بود و در طول تورنومنت حساب ویژه‌ای روی تجربه بازیکنان تیم ملی برای کسب عنوان قهرمانی باز شده بود، اما با پایان تورنمنت باید نگاهی به آینده و جام جهانی 2026 و جام ملت‌های 2027 داشته باشیم.
با توجه به برنامه‌ریزی تیم‌های آسیایی و هزینه‌ها و زیرساختی که برای پیشرفت فوتبال انجام می‌دهند، خیلی زود باید دست به کار شد و برای جام‌جهانی و جام ملت‌های پیش رو اهدافی را مشخص کرد و طبق برنامه‌ریزی برای آن پیش رفت.
تیم‌های عربستان، عراق، ژاپن، ازبکستان با میانگین تقریبی بین 25 تا 26 سال در جام ملت‌های آینده با حفظ همین بازیکنان و حتی اگر نسل هم عوض نکنند به میانگین سنی حال حاضر تیم ملی می‌رسند، این در حالی است که ایران در صورت حفظ ترکیب فعلی به میانگین سنی 32 سال خواهد رسید!
با حساب سن بازیکنان ایران به غیر از 4 بازیکن تیم ملی آریا یوسفی، سامان فلاح، مهدی قایدی و محمد محبی تمام بازیکنان ایران در جام ملت‌های آینده بالای 30 سال خواهند بود!
در این مطلب به سن و سال بازیکنان ایران در جام‌ جهانی و جام‌ملت‌های آینده می‌پردازیم و درباره بازیکنان مستعد و جانشین‌های احتمالی صحبتی نخواهد شد، در طی دو سال آینده ستاره‌های زیادی به فوتبال ایران معرفی خواهند شد و بازیکنان زیادی فرم مطلوب خود را از دست خواهند داد و انتخاب جانشین برای بازیکنان تیم ملی یا کنار گذاشتن بازیکنان بدون در نظر گرفتن شرایط بدنی، فنی و مسائل مختلف منطقی نخواهد بود و باید با کارشناسی بیشتر در طی سال‌های آینده به‌آرامی و به صورت کارشناسی شده میانگین سنی تیم ملی را کاهش داد.
چیزی که قطعی است این است که تعداد زیادی از بازیکنان ایران در آستانه 30 سالگی قرار دارند و حضور تعداد زیادی از بازیکنان بالای 30 سال در جام‌ جهانی مطلوب نخواهد بود و با توجه به فرصت 2 ساله برای حضور در جام‌جهانی، خیلی زود در بازی‌های مقدماتی جام جهانی باید نفرات مختلفی را در ترکیب تیم ملی استفاده کرد و به مرور آلترناتیو بازیکنان فعلی به اردوهای تیم ملی دعوت شوند.
در ادامه این مطلب به بررسی پست به پست تیم ملی و شرایط سنی بازیکنان خواهیم پرداخت:
علیرضا بیرانوند 31 - حسین حسینی 31 - پیام نیازمند 28
جام جهانی 2026 آمریکا: علیرضا بیرانوند 33 - حسین حسینی 33 - پیام نیازمند 30
جام ملت‌های آسیا: علیرضا بیرانوند 34 - حسین حسینی 34 - پیام نیازمند 31
هر سه دروازه‌بان تیم ملی ایران در جام‌جهانی 2026 بالای 30 سال خواهند بود. البته خط دروازه پستی نیست که سن و سال در آن معنای چندانی داشته باشد، اما برای کسب تجربه و پشتوانه تیم ملی نیاز است که گلرهای جوان فرصت حضور در تیم ملی را پیدا کنند تا با تجربه بالاتر در آینده به میدان بروند، میانگین سنی 30 سال در خط دروازه و ادامه دادن با هر سه گلر در مراحل مقدماتی جام جهانی می‌تواند آینده ایران در خط دروازه را به خطر بیندازد.
با مرور لیگ برتر چند گلر جوان می‌توان در لیگ مشاهده کرد که عملکرد خوبی داشته‌اند، اما هیچ‌کدام از آنها هنوز در سطح ملی نبودند و باید نگاه ویژه‌ای به این پست انجام شود و میدان‌های بیشتری به گلرهای جوان داده شود، تیم ملی امید ایران در مسابقات هانگژو هم از سیدحسین حسینی استفاده کرد تا در مسابقات رسمی زیر 23 هم ما گلر 31 ساله به میدان بفرستیم!
شجاع خلیل‌زاده 34 - حسین کنعانی 29 - مجید حسینی 27 - سامان فلاح 22
جام جهانی 2026 آمریکا: شجاع خلیل‌زاده 36 - حسین کنعانی 31 - مجید حسینی 29 - سامان فلاح 24
جام ملت‌های آسیا 2027: شجاع خلیل‌زاده 37 - حسین کنعانی 32 - مجید حسینی 30 - سامان فلاح 25
خط دفاع تیم ملی ایران میانگین سنی بالایی دارد و در جام‌ جهانی شجاع خلیل‌زاده و حسین کنعانی شرایط سنی مناسبی نخواهند داشت، مجید حسینی مدافعی خواهد بود که در جام ملت‌ها و جام جهانی در اوج پختگی قرار دارد و سامان فلاح در صورتی که بتواند کیفیت خود را در طی سال‌های آینده حفظ کند جوان‌ترین مدافع ایران خواهد بود.
حتی با بررسی مدافعانی که در بازی‌های دوستانه و پیش از آغاز جام ملت‌ها به میدان رفتند هم بخواهیم نگاه کنیم، بازیکنانی چون مرتضی پورعلی‌گنجی، محمد مرادمند، محمد دانشگر برای جام جهانی و جام ملت‌ها بالای 30 سال هستند و همچنان میانگین سنی تیم ملی بالا خواهد بود. امین حزباوی مدافع لژیونر فوتبال ایران یکی از بازیکنانی است که فرصت حضور در بازی‌های دوستانه را داشت و سن و سال مناسبی برای حضور در دوره‌های بعدی خواهد داشت.
احسان حاجصفی 33 - رامین رضاییان 33 - میلاد محمدی 30 - صادق محرمی 27 - آریا یوسفی 21
جام جهانی 2026 آمریکا: احسان حاج‌صفی 35 - رامین رضاییان 35 - میلاد محمدی 32 - صادق محرمی 29 - آریا یوسفی 23
جام ملت‌های آسیا 2027: احسان حاج‌صفی 36 - رامین رضاییان 36 - میلاد محمدی 33 - صادق محرمی 30 - آریا یوسفی 24
شرایط سنی بازیکنان کناری ایران هم نگران‌کننده است، فول‌بک‌های تیم ملی که در جام ملت‌های آسیا به میدان رفتند در دو تورنمنت آینده همگی بالای 30 سال خواهند بود، بازیکنان کناری باید در سطح آمادگی بالا و با میزان دوندگی بالا در ترکیب ایران قرار بگیرند. آریا یوسفی بازیکن جوانی بود که در این تورنمنت حضور پیدا کرد، اما به بازی گرفته نشد. صادق محرمی شرایط سنی بهتری دارد. احسان و رامین در دوره‌های بعدی سن و سال بالایی خواهند داشت و میلاد محمدی هم همین شرایط را تجربه خواهد کرد. تیم ملی در پست دفاع راست و چپ چندین جوان خوب در مسابقات لیگ برتر در اختیار دارد که می‌توانند با میدان دیدن عملکرد بهتری نشان دهند. به نظر می‌رسد که پوست‌اندازی و شانس حضور به بازیکنان جوان در این پست در دسترس باشد و از گزینه‌های مختلف در دفاع راست و چپ می‌توان استفاده کرد.
امید ابراهیمی 36 - روزبه چشمی 30 - سامان قدوس 30 - سعید عزت‌اللهی 27
جام جهانی 2026 آمریکا: امید ابراهیمی 38 - روزبه چشمی 32 - سامان قدوس 32 - سعید عزت‌اللهی 29
جام ملت‌های آسیا 2027: امید ابراهیمی 39 - روزبه چشمی 33 - سامان قدوس 33 - سعید عزت‌اللهی 30
خط هافبک تیم ملی هم مانند دیگر پست‌ها میانگین 30 سال را دارد و در تورنمنت بعدی شرایط سنی عجیبی خواهد داشت. سعید عزت‌اللهی، هافبک باتجربه ایران، در دو تورنمنت آینده همچنان فرصت حضور در تیم ملی به عنوان یکی از بازیکنان باتجربه را خواهد داشت اما شرایط سنی روزبه چشمی و سامان قدوس جالب نخواهد بود، مگر آنکه در آستانه 34 سالگی آمادگی بالایی از خود نشان دهند و در کنار تجربه بدن‌های سرحال و روی فرمی داشته باشند.
امید ابراهیمی بازیکن باتجربه تیم ملی پس از شکست مقابل قطر از تیم ملی خداحافظی کرد و فرصت را در اختیار بازیکنان جوان قرار داد.
علیرضا جهانبخش 30 - مهدی ترابی 29 - علی قلی‌زاده 27 - محمد محبی 25 - مهدی قایدی 25
جام جهانی 2026 آمریکا: علیرضا جهانبخش 32 - مهدی ترابی 31 - علی قلی‌زاده 29- محمد محبی 27 - مهدی قایدی 27
جام ملت‌های آسیا 2027: علیرضا جهانبخش 33 - مهدی ترابی 32 - علی قلی‌زاده 30 - محمد محبی 28 - مهدی قایدی 28
شرایط سنی وینگرهای تیم ملی مطلوب است و می‌توانند در دو دوره آینده هم با کیفیت خوب و میانگین سنی مطلوب برای ایران به میدان بروند. علیرضا جهانبخش در جام جهانی و جام ملت‌های آینده سن و سال بالایی خواهد داشت، اما با حفظ کیفیت و آمادگی می‌تواند حداقل یکی از دو تورنمنت را تجربه کند. به غیر از مهدی ترابی، سه بازیکن کناری ایران در اوج پختگی خواهند بود و در کنار آنها بازیکنان جوان و مستعد سال‌های آینده فوتبال ایران می‌توانند حضور پیدا کنند و آینده فوتبال ایران را تامین کنند.