سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

شهرستان سرخس بحرانی‌ترین کانون گرد و غبار خراسان رضوی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، گفت: شهرستان‌های سرخس و خواف به ترتیب به عنوان بحرانی‌ترین کانون‌های گرد و غبار خراسان رضوی است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی اله‌پور با اشاره به فعالیت ۳۰ کانون گرد و غبار در استان، گفت: کانون سرخس به عنوان بحرانی‌ترین کانون گرد و غبار استان و سپس شهرستان خواف در رتبه دوم قرار دارد.
وی با بیان اینکه هر ۲ شهرستان در ستاد ملی مدیریت پدیده گرد و غبار کشور در وضعیت بحرانی شناخته شده اند، افزود: سه‌شنبه گذشته نیز با حضور شخص معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جلسه ستاد ملی مدیریت پدیده گرد و غبار در شهرستان سرخس با هدف بررسی میدانی مساله و تعیین نقشه راه برای کنترل و مدیریت معضل برگزار شد.
اله‌پور ادامه داد: علاوه بر این طرح جامع مقابله با گرد و غبار در کمیته‌های استانی مطرح و در کارگروه امور زیربنایی خراسان رضوی تصویب شد و اکنون نیز در انتظار تصویب شورای برنامه ریزی استان برای ورود به مرحله اجرا هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: این اقدام در مدیریت گرد و غبار و الزام ۱۶ دستگاه مرتبط و متولی برای انجام فعالیت‌های کاهشی و کنترلی تاثیر فراوانی دارد. اله‌پور افزود: کانون‌های داخلی گرد و غبار در این ۲ منطقه به ویژه در سرخس عمدتاً مراتع تخریب شده بر اثر چرای بی‌رویه دام و دیمزار‌ها است که به دلیل کم بودن بارندگی در منطقه، فاقد پوشش گیاهی و مستعد تولید گرد و غبارند.
وی با بیان اینکه کانون خارجی گرد و غبار تاثیرگذار بر منطقه سرخس، صحرای قره قوم ترکمنستان است گفت عمده کانون‌های گرد و غبار با شدت کم و متوسط استان در شهرستان‌های سرخس، نیشابور، سبزوار، داورزن، بردسکن، خلیل آباد، کاشمر، مه‌ولات، تربت حیدریه، رشتخوار، بجستان، گناباد، خواف، تایباد و تربت جام پراکنده هستند.