سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

پسروی آب حدود ۱.۵ میلیون مترمربع ساحل غرب مازندران را خشک کرد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر گفت: پسروی دریای خزر حدود ۱.۵ میلیون متر مربع محدوده شهرستان‌های ساحلی غرب مازندران را خشک کرد.
به گزارش ایرنا، طبق آمار، سطح آب دریای خزر طی چهار سال گذشته حدود ۳۸ سانتی متر کاهش داشته است و در اثر کاهش ۱۷۰ سانتیمتری سطح آب خزر از دهه ۷۰ تاکنون بنا بر بررسی‌های کارشناسی مسوولان مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر این عقب‌نشینی قابل ملاحظه دریا به افزایش گستره زیادی از عرصه ساحلی در سواحل شمالی به ویژه غرب مازندران منجر شده است.
بر اساس مطالعه صورت گرفته در سال ٢٠١٧ مشخص شد که آب خزر تا سال ٢٠۵٠ پسروی خواهد داشت و این پسروی بنا به گفته کارشناسان به علت تغییر اقلیم است که احتمال افزایش هم دارد در حالی که حدود ۵۰ درصد پسروی دریایی خزر به سرعت تبخیر آب در آن بر می‌گردد و در صورتی این روند با این سرعت ادامه یابد ٢٠ تا ٢۵ درصد مساحت خزر در بخش شمالی که سواحل روسیه را شامل می‌شود، کاهش خواهد داشت.
نتایج این مطالعات همچنین شان داده فقط در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ سطح آب دریای خزر با کاهش حدود ۵۰ سانتیمتری مواجه بوده است که این رخداد به عقب نشینی دریا از ۲۰ متر تا ۱۵۰ متر در سواحل مختلف منجر شده است.
مهرداد خزایی پول گفت: طبق دستورالعمل‌های ابلاغی، محدوده ساحلی خشک شده در نوشهر باید به نام دولت ثبت شود و هم اینک برنامه ریزی شده در نخستین گام حدود ۵۵ هکتار از این محدوده ساحلی خشک شده که ارزش ریالی آن حدود ۸۰۰ هزار میلیارد ریال است به نام دولت ثبت شود.
وی اظهار کرد: با گذر زمان در دیگر شهرستان‌های ساحلی خطه غربی استان هم چنین اقداماتی انجام خواهد گرفت و افزون بر آن مهم ترین سیاست راهبردی در این بخش واگذاری عرصه به مسئولان محلی به ویژه شوراها و دهیاران به منظور سرمایه‌گذاری برای جذب گردشگران و مسافران است.
وی توضیح داد: به عنوان نمونه در نوشهر حدود ۲۳ سرمایه گذار اعلام آمادگی کردند تا در محدوده ساحلی این شهرستان با ایجاد تاسیسات گردشگری سرمایه‌گذاری کنند که تاکنون با سرمایه گذاری تعداد ۱۳ مورد موافقت شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر گفت: بیشترین سرمایه‌گذاری هم در زمینه تفریحات دریایی، ورزش‌های آبی،‌ گردشگری دریایی و سایر بخش‌ها بوده که پس از ثبت محدوده خشک شده به نام دولت در گام بعدی سعی می‌شود در این محدوده ساحلی سرمایه‌گذاری شود.
محدوده حریم ساحلی غرب مازندران حدود هشت هزار و ۵۲۰ هکتار است.
نور،‌ نوشهر،‌ تنکابن،‌ عباس‌آباد،‌ چالوس و رامسر جزو شهرستان‌های ساحلی خطه غربی مازندران محسوب می‌شود و به علت همسایگی این شهرستان‌های ساحلی با دریا،‌ جنگل‌های سرسبز منطقه هیرکانی، آثار تاریخی و فرهنگی،‌ جاذبه‌های گردشگری و آثار طبیعی مانند تالاب‌ها،‌ بوستان‌ها، چشمه سارهای جوشان از دیرباز تاکنون خاستگاه میلیون‌ها مسافر و گردشگر بوده است.