سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

اخبارکوتاه

۱۴۰۰ کیلومتر راه ارتباطی در خوزستان
نیازمند بزرگراه شدن است

مدیر کل راه و شهرسازی خوزستان گفت: در استان خوزستان یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه ارتباطی نیازمند بزرگراه شدن است.
مسعود بیات منش در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه ۲۵۰۰ کیلومتر راه اصلی و شریانی در استان وجود دارد، اظهار کرد: راه‌های شریانی مسیرهای اصلی تردد به استان‌های همجوار و مبادی‌های ورودی و خروجی به روستاها و شهرها هستند.
وی افزود: یک‌ هزار و ۱۰۰ کیلومتر از این میزان راه بزرگراه هستند و نیاز است یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر دیگر از این راه‌ها به بزرگراه تبدیل شوند.
مدیر کل راه و شهرسازی خوزستان بیان کرد: برای بالا بردن ایمنی در جاده‌ها و کاهش سوانح رانندگی نیاز است که این مسیرها تبدیل به بزرگراه شوند؛ در این راستا طرح‌هایی تعریف شده است اما بودجه لازم برای اجرای آن وجود ندارد.
بیات‌منش اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح‌ها حدود ۴۵۰ هزار میلیارد ریال است.
وی اظهار کرد: به طور میانگین سالانه ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به این اداره کل تخصیص می‌یابد که با این اعتبار ۱۵ سال طول می‌کشد تا این میزان بزرگراه در استان ساخته شود.
مدیر کل راه و شهرسازی خوزستان ادامه داد: همچنین ۱۴ هزار کیلومتر راه روستایی در استان وجود دارد که ۶۰ درصد آن آسفالت هستند و متولی آن اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است.
بیات‌منش افزود: ایمن‌سازی راه‌ها یکی از الزامات استان است و باید نمایندگان استان برای تامین اعتبار از دولت به منظور توسعه و ایمن‌سازی جاده‌های خوزستان تلاش و پیگیری بیشتری داشته باشند.

پایان هفته برفی در انتظار اصفهان

اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره فعالیت سامانه بارشی که از روز پنجشنبه ۲۶ بهمن وارد استان می‌شود، هشدار سطح زرد صادر کرد.
به گزارش مهر، هشدار سطح زرد رنگ زمانی صادر می‌شود که رخداد پدیده‌ای جوی ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند؛ همچنین از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی بیندیشند.
بر همین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ساعتی پیش با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سامانه بارشی از پیش از ظهر روز پنجشنبه ۲۶ بهمن وارد استان خواهد شد و بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت، مه آلودی و کاهش دید و کولاک برف در ارتفاعات تا روز شنبه ۲۸ بهمن مناطق مختلف استان اصفهان را فرا خواهد گرفت.
بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، فعالیت سامانه بارشی روز پنجشنبه به طور عمده در مناطق غرب استان به ویژه اسلام آباد موگویی، بویین و میان دشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدن (داران)، فریدونشهر، گلپایگان، شاهین شهر و میمه پیش‌بینی شده است.