سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲
آخرین گزارش مرکز آمار از تورم مسکن در تهران طی دی ۱۴۰۲

بلاتکلیفی قیمت مسکن در تهران؛ تورم ماهانه دوباره مثبت شد

طبق تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه مسکن در تهران طی دی 1402 نسبت به آذر ماه افزایش یافته است.
در مقابل، تورم نقطه به نقطه مسکن همچنان به مسیر نزولی خود ادامه داده و نسبت به آذر در سطح پایین‌تری قرار گرفته است.به گزارش اکوایران، مسکن یکی از کالاهای اساسی خانوار است و تغییرات قیمت آن تاثیر مستقیمی بر رفاه خانوار دارد. آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که در دی 1402 تورم ماهانه مسکن در تهران افزایش یافته در حالی که در آذر منفی شده بود.
البته تورم نقطه‌ای خانه‌های پایتخت همچنان سیر نزولی خود را ادامه داده و در دی نرخ پایین‌تری نسبت به آذر را ثبت کرده است. تورم سالانه نیز الگوی مشابهی داشته و با کاهش روبرو بوده است.
همچنین، تعداد معاملات مسکن در این شهر طی اولین ماه از زمستان امسال نسبت به آذر بیش‌تر شده است.
افزایش میانگین قیمت مسکن‌های پایتخت در دی 1402
برای رصد تغییر قیمت مسکن می‌توان از سه شاخص «میانگین وزنی»، «میانگین حسابی» و «تورم» استفاده کرد. تفاوت میانگین وزنی و حسابی در روش محاسبه است و به طور کلی نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع مسکن در تهران چند میلیون تومان بوده است. در این دو شاخص، کیفیت واحدهای مسکونی لحاظ نمی‌شود به همین دلیل بهتر است از شاخص دیگری مثل تورم استفاده شود. تورم، تغییرات قیمت را در هر بازه زمانی نسبت به گذشته می‌سنجند.طبق تازه‌ترین گزارش مرکز آمار، میانگین وزنی هر متر مربع مسکن در تهران در دی امسال 80 میلیون و 610 هزار تومان بوده است. این نرخ در آذر 80 میلیون و 298 هزار تومان بوده است. بنابراین میانگین وزنی قیمت مسکن در پایتخت با افزایش مواجه شده است.میانگین حسابی قیمت نیز از هر متر مربع 75 میلیون و 923 هزار تومان در آذر به 77 میلیون و 41 هزار تومان در دی ماه افزایش یافته است.از نظر تعداد معاملات نیز بازار مسکن پایتخت با تب‌‌وتاب بیشتری همراه بوده است. در آذر ماه تعداد معاملات مسکن در این شهر 4 هزار و 72 مورد بوده در حالی که در دی به 4 هزار و 465 مورد افزایش یافته است.بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که تورم ماهانه مسکن در تهران در دی سال جاری 2.2 درصد بوده است. یعنی در این ماه قیمت هر متر مربع خانه به طور میانگین 2.2 درصد نسبت به آذر ماه افزایش یافته است. این نرخ در آذر منفی 2.9 درصد بوده است. تورم منفی به معنای کاهش قیمت است. به بیان دیگر، در آذر امسال قیمت هر متر مربع مسکن در این شهر 2.9 درصد نسبت به آبان ارزان‌تر بوده است.تغییر جهت تورم ماهانه مسکن از منفی به مثبت نشان می‌دهد که دوباره قیمت این کالای ضروری افزایش یافته است. این مشاهده بی‌سابقه نبوده چرا که از تیر تا مهر سال جاری تورم ماهانه مسکن منفی بوده و در آبان با افزایش مواجه شده اما دوباره در آذر به محدوده منفی بازگشته است. بنابراین هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که این تغییر، سیگنال افزایش قیمت به بازار مسکن را مخابره می‌کند.تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع مسکن در هر ماه چند درصد نسبت به همان ماه در یک سال قبل تغییر کرده است. این نرخ در دی امسال 46.5 درصد رسیده در حالی که در آذر 57.5 درصد بوده است. شواهد آماری نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه مسکن از خرداد امسال وارد یک روند نزولی شده و غالبا همین روند را حفظ کرده است.تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت در یک سال منتهی به دی امسال، نسبت به این تغییرات در یک سال منتهی به دی سال گذشته را نشان می‌دهد. تورم سالانه مسکن پایتخت در دی ماه به 82.8 درصد بوده که نسبت به آذر ماه 2.9 واحد درصد کاهش یافته است.