سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲
جا‌به‌جایی دستفروشان تئاترشهر قطعی شد

بازارچه سرمد محل جدید دستفروشان

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: دو محل ایجاد بازارچه برای دستفروشان تئاترشهر انتخاب شده که در طی روزهای آینده کار انتقال آنها انجام خواهد شد.
سعید بیگی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: یکی از مهم‌ترین محل‌های دارای معضل سد معبر شهر تهران خیابان ولیعصر و اطراف تئاترشهر است که ساماندهی این محل نیاز به فضایی برای ایجاد بازارچه داشت تا دستفروشان بتوانند کاسبی خود را در آن ادامه دهند.
وی گفت: برای حل این موضوع ۲ نقطه برای ایجاد بازارچه شناسایی شد که یکی از آن‌ها زمینی است بالغ بر ۱۸۰۰مترمربع واقع در ضلع جنوب‌غربی چهارراه ولیعصر که برای احداث بازارچه در اختیار شرکت ساماندهی قرار گرفته و زمین دیگر (زمین نکویی) با ابعادی بالغ بر ۲۰۰۰ مترمربع، حدود ۵۰۰متر بالاتر از چهارراه ولیعصر، نبش خیابان ولیعصر در منطقه۶ شهرداری تهران برای ایجاد بازارچه موقت دستفروشی درنظر گرفته شده است.
بیگی عنوان کرد: باید این موضوع دقت می‌شد که محل‌هایی انتخاب شوند که به قول دستفروش‌ها «پاخور» داشته باشد و رونق کاسبی این افراد به هم نخورد.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: بیشتر کار‌های عمرانی بازارچه انجام شده و در حال حاضر بازارچه در مرحله فضاسازی و ایجاد غرفه با استفاده از سازه‌های سبک است که این غرفه‌ها تا روز‌های آینده ایجاد می‌شود و در اختیار دستفروشان قرار می‌گیرد تا به این ترتیب مشکل سد معبر محور ولیعصر و اطراف تئاترشهر نیز مدیریت شود. بیگی با بیان اینکه اولویت، راه‌اندازی بازارچه در زمینی است که در چهارراه ولیعصر قرار دارد گفت: بازارچه سرمد حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ غرفه و بازارچه نکویی حدود ۲۰۰غرفه را در خود جای می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه بازارچه سرمد با توجه به اینکه یک در ورودی از خیابان ولیعصر و ۲ در ورودی از کوچه سرمد دارد، می‌تواند رونق کاسبی دستفروشان را تضمین کند گفت: پیش‌بینی ما این است که این بازارچه با استقبال مواجه شود. بیگی در خصوص نظارت بر عدم بازگشت دستفروشان به محل فعلی گفت: حکم دادستانی برای برخورد با افرادی که پیاده‌رو‌های این منطقه را اشغال کنند اخذ شده و با افراد مخل نظم برخورد خواهد شد، اما تمام تلاش ما این است که کاسبی و منافع این افراد حفظ شود. مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران گفت: از کسبه‌ای که بعد از ثبت‌نام، در بازارچه مشغول به‌کار می‌شوند، براساس مصوبات شورا، اجاره روزانه‌ای با حداقل قیمت دریافت می‌شود که این مبلغ برای مخارج اولیه و فضاسازی و امورات است. بیگی اظهار کرد: شهرداری در این موضوع به‌دنبال انتفاع نیست ودریافتی ما از کسبه این بازارچه بسیار کمتر از مبالغی است که امروز آن‌ها می‌پردازند و علاوه بر این، این بازارچه محصور، دارای در‌های ورودی امن و همچنین نگهبان است و مبلغی که از کسبه دریافت می‌کنیم خرج
همین موارد می‌شود.