سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

هشدار مدیریت بحران تهران به صنایع و مشاغل ناایمنی

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران بر ضرورت نصب تجهیزات اعلام و اطفا حریق و برخورداری از بیمه آتش سوزی در مراکز عمومی، کارخانه‌ها و انبار‌های دپو تاکید کرد.
حامد یزدی مهر، از به صدا در آمدن زنگ هشدار مدیریت بحران به منظور هوشیاری ذی نفعان و ارائه کنندگان خدمات عمومی، مدیران صنایع، کارخانه جات، تولیدی‌ها و انبار‌های دپو نگهداری مواد قابل اشتعال نسبت به وقوع حریق خبر داد و اظهار کرد: طی هفته‌های اخیر شاهد وقوع چندین فقره آتش سوزی در اماکن مختلف از مراکز عمومی و درمانی تا کارخانه جات و انبار‌های دپوی محصولات قابل اشتعال در استان تهران بوده‌ایم.
یزدی مهر با بیان اینکه بررسی علت وقوع این حریق‌ها نشان می‌دهد که این اماکن فاقد تجهیزات اعلام و اطفا حریق بوده‌اند، گفت: با توجه به اینکه حریق از جمله بحران‌ها و حوادث انسان ساخت محسوب می‌شوند می‌توان با رعایت نکات ایمنی از آن جلوگیری کرد.
وی افزود: مدیریت بحران با توجه به وظیفه ذاتی خود که حفظ جان و مال مردم است باید موضوع حریق را به ذی نفعان گوشزد کند که نسبت به «پیشگیری»، «آمادگی» و «مقابله» با این مخاطره که جامعه را تهدید می‌کند چاره اندیشی داشته باشند.
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران عنوان کرد: کارخانه‌های صنعتی و مراکز تجاری و عمومی مثل بیمارستان‌ها که روزانه جمعیت زیادی را در خود جای می‌دهند باید در ابتدای صف برخورداری از تجهیزات اعلام و اطفای حریق قرار داشته باشند و به موازات این اماکن، انبار دپوی اقلام و به طور خاص انبار‌های نگهداری مواد اشتعال زا قرار دارند، چرا که با وقوع یک حریق علاوه بر اینکه کل سرمایه یک فرد و مجموعه آسیب می‌بیند و عده‌ای تحت تاثیر این مخاطره مشاغل خود را از دست می‌دهند و جان افراد نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت. یزدی مهر در ادامه بر ضرورت بهره مندی اماکن مذکور در خصوص بیمه حوادث تاکید و بیان کرد: برخورداری از بیمه آتش سوزی در افزایش تاب‌آوری جامعه هدف نقش مهمی ایفا می‌کند، لذا توصیه اکید مدیریت بحران به صاحبان مشاغل و صنایع و ذی نفعان این است که با بهره مندی از بیمه، تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرده و در جهت کاهش فشار اقتصادی در زمان پس از وقوع بحران گام بردارند. وی اظهار کرد: اگر صاحبان مشاغل و صنایع و ذی نفعان بر این موضوع واقف باشند که مجهز کردن اماکن به تجهیزات اعلام و اطفا و برخورداری از بیمه، به عنوان یک نیاز اساسی و اهرم مطمئن برای زمان پس از وقوع بحران‌ها تلقی می‌شود، نسبت به برخورداری از آن غفلت نمی‌کنند، کما اینکه شاهد بودیم در حریق‌های اخیر به علت عدم آگاهی و فقدان تجهیزات و بیمه مناسب تعداد زیادی از افراد دچار آسیب مالی و ضرر اقتصادی شده اند که جبران ناپذیر خواهد بود.