چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

احزاب

تغییر حوزه انتخابیه نوبخت در انتخابات مجلس

شورای نگهبان با تغییر حوزه انتخابیه محمدباقر نوبخت در انتخابات مجلس موافقت کرد. به گزارش ایسنا، شورای نگهبان با تغییر حوزه انتخابیه محمد باقر نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه از حوزه انتخابیه «تهران» به «رشت و خمام» در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی رسماً موافقت کرد.
انتخابات مجلس دوازدهم، روز ۱۱ اسفند سال جاری برگزار خواهد شد.

مطهری خبر داد
پنجشنبه زمان رونمایی از لیست صدای ملت

علی مطهری گفت: لیست صدای ملت تدوین شده و رو به کامل شدن است، فکر کنم تا روز پنجشنبه ان‌شاالله رونمایی می‌شود.
علی مطهری، فعال سیاسی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره انتشار لیست انتخاباتی از سوی جریان حامی وی برای شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: یک لیستی به نام صدای ملت تدوین شده و رو به کامل شدن است، فکر کنم تا روز پنجشنبه ان‌شاالله رونمایی می‌شود.
این فعال سیاسی تاکید کرد: ملاک ما اعتدال، عقل‌گرا بودن، شعار زده نبودن بوده و این که افراد تعصب جناحی نداشته باشند و دنبال اصلاح امور کشور باشند و افراد اگر وارد مجلس شدند، به دنبال این نباشند که حالا حتما دوره بعدی هم وارد شوند، بتوانند حرف خودشان را بزنند. آنجایی که باید وارد شوند و افراد حر و آزاده‌ای باشند و این‌طور نباشند از ترس رد صلاحیت خیلی جاها کوتاه بیایند و حرف نزنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر مردم خوب رأی دهند سعی می‌کنیم چنین افراد و گروه و فراکسیونی تشکیل شود و بتوانیم یک تغییری در اوضاع مجلس انجام دهیم و طبعا تغییری در وضع کشور و اصلاح امور بهتر انجام خواهد شد. ما تلاش خودمان را خواهیم کرد، مردم هر مقدار بیشتر در انتخابات شرکت کنند، این گونه افراد بهتر انتخاب می‌شوند
مطهری در پاسخ به این‌که امروز دو گذاره رأی دادن و رأی ندادن بین مردم مطرح است، چه باید کرد تا آنان پای صندوق‌های رأی بیایند، گفت: هرکسی اگر فکر کند از چه راهی مشکلات را می‌توانیم حل کنیم و برخی رویه‌ها را تغییر دهیم، واقعا هیچ راهی به غیر از مجلس وجود ندارد. این‌که کنار بنشینیم و میدان را به طرف مقابل و تندورها واگذار کنیم، اوضاع بدتر می‌شود.
وی یادآور شد: مردم از گرانی‌ها و دو انتخابات گذشته ناراحت هستند، بالاخره این انتخابات‌ها به نحو خوبی برگزار نشد و از حوادث سال گذشته ناراحت هستند و عده‌ای کشته شدند و این ناراحتی‌ها باعث شده برخی بگویند ما شرکت نمی‌کنیم ولی به نظر من شرکت نکردن میدان را به حریف واگذار کردن است و این به نفع کشور نیست.
این فعال سیاسی عنوان کرد: ما باید برخی کارهای اساسی را انجام دهیم، برخی سیاست‌های کلان ما باید اصلاح شود. سیاست خارجی ما باید اصلاح شود، مدتی است ما شرق‌گرا شده‌ایم و به گونه‌ای در دامن روسیه و چین افتاده‌ایم و آن‌ها از ما سواستفاده می‌کنند. این‌ها می‌فهمند رابطه ما با غرب خراب است و به نفع خودشان عمل می‌کنند و احساس می‌کنند ما مجبور هستیم به آن‌ها پناه بیاوریم. وی با اشاره با این‌که باید بتوانیم سیاست متوازن بین غرب و شرق را ایجاد کنیم و باید از دولت بخواهیم این را تحقق ببخشد، عنوان کرد: نباید بگوییم سیاست‌های نظام به عهده ما نیست، این طور نیست مجلس می‌تواند در همه امور وارد شود و از دولت بخواهد این موضوع را حل کند.
مطهری گفت: مردم یک سختی‌های غیرضروری را تحمل می‌کنند که می‌تواند رفع شود و تحریم‌ها و تعلل ما در برخی از فرصت‌ها باعث شده است این مشکلات از جمله گرانی‌ها همچنان ادامه داشته باشد. اگر یک گروه معتدل و عاقلی وارد مجلس شوند به نظر من خیلی از رویه‌ها می‌تواند تغییر کند.