چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

هواشناسی

نیاز کشور به ۲۶ رادار هواشناسی

رئیس سازمان هواشناسی از نصب و راه‌اندازی ۱۰رادار هواشناسی در کشور خبر داد. سحر تاجبخش با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه رسانه‌های ایران اظهار کرد: با توجه به وسعت کشور و براساس بررسی‌های انجام شده، در فاز اول حداقل ۲۶ رادار هواشناسی لازم داریم که ۱۰ رادار تاکنون در کشور نصب و راه‌اندازی شده است و رادار آخر نیز در لرستان راه اندازی شد که علی‌رغم تحریم‌ها خریداری شد. وی این را هم گفت که رادارهای جدید با رادارهای قبلی قابل تجمیع نیست چراکه سیستم‌شان متفاوت است.تاج بخش با بیان اینکه باید حداقل ۱۶ رادار دیگر به خصوص در نیمه شرقی کشور راه اندازی کنیم گفت: قرارداد یک رادار دیگر هم منعقد شده است و طی سال‌های ۱۴۰۳ تا ۱۴۰۴ تامین خواهد شد.
به گفته رئیس سازمان هواشناسی کشور، رادارهایی که در هواشناسی استفاده می‌شود از نظر تکنولوژی در بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای سیل خیز و پربارش استفاده می‌شود زیرا این رادارها عمدتاً کاربری هشدار سیلاب دارند و برای پیش‌بینی‌های بسیار کوتاه مدت استفاده می‌شود.

پیش‌بینی بارش کمتر از نرمال تا نیمه اسفند

پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بارش کمتر از نرمال تا نیمه اسفندماه و وضعیت متفاوت دما در نقاط مختلف کشور خبرداد.به گزارش ایسنا، پژوهشکده اقلیم‌شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی از ۳۰ بهمن ماه تا ۱۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ را تولید و ارائه کرد.
بر این اساس، میانگین بارش کشور طی هفته‌ اول دوشنبه (۳۰ بهمن) تا یکشنبه (۶ اسفند) کمتر از نرمال است. بیشترین کاهش بارش در غرب کشور نیز رخ می‌دهد.بر این اساس، همچنین کاهش بارش کشور در هفته دوم دوشنبه (۷ اسفند) تا یکشنبه ( ۱۳ اسفند) به نسبت بیشتر از هفته اول بوده به ‌ویژه در یک ‌سوم شمالی و غرب کشور محسوس است. با این حال برای جنوب ‌شرق بیش از نرمال پیش ‌بینی شده است.
بارش هفته‌‌های‌ سوم تا ششم دوشنبه (۱۴ اسفند) یکشنبه (۱۲ فروردین) در یک ‌سوم شمالی کشور در محدوده نرمال و برای سایر مناطق در محدوده نرمال با گرایش به بیش از نرمال برآورد می‌شود.در هفته پایانی اسفند تا نیمه اول فروردین احتمال وقوع بارش انباشته بین ۴۰ تا ۷۰ میلیمتر در حدود ۵۰ درصد خواهد بود. پژوهشکده اقلیم شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی هفتگی دمای هوای کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی از ۳۰ بهمن ماه تا ۱۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ را نیز تولید و ارائه کرد. بر این اساس، دمای هوای هفته اول (۳۰ بهمن تا ۶ اسفند) در مرکز و نیمه شرقی کشور از ۱ تا ۳ درجه سلسیوس کمتر از نرمال و در سایر مناطق تا یک درجه بیش از نرمال است.نابهنجاری دمای هفته دوم (۷ تا ۱۳ اسفند) در یک ‌سوم غرب کشور تا ۲ درجه مثبت و برای سایر مناطق بین منفی ۳ تا ۵- درجه پیش‌بینی شده است. بیشترین کاهش در نوار شرقی استان سیستان و بلوچستان رخ می‌دهد.دمای هوای هفته سوم در جنوب ‌شرق و شرق کشور ۱ تا ۲ درجه کمتر از نرمال، در شمال ‌غرب، غرب و دو سوی دامنه‌های البرز غربی ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق نرمال خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، دمای هوای هفته‌های چهارم تا ششم (۲۱ اسفند تا ۱۲ فروردین) در یک ‌سوم شمالی، شمال ‌غرب و استان‌های حاشیه زاگرس شمالی و میانی بین ۱ تا ۳ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق تا یک درجه بیش از نرمال برآورد می‌شود.