چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت خبر داد

سرقت از حساب بانکی با پیامک رجیستری آیفون

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری کلاهبردار اینترنتی با ترفند پیامک جعلی سامانه همتا خبر داد و گفت متهم با ارسال یک پیام کوتاه رجیستری آیفون‌های سری 14 و 15 از طریق لینک موجود در پیامک اقدام به سرقت از حساب بانکی شهروندان می‌کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح این خبر اظهار داشت در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا پایتخت مبنی بر برداشت غیرمجاز از حسابشان بعد از دریافت پیامک جعلی سامانه همتا،موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
سرهنگ معظمی گودرزی خاطر نشان کرد: در این ترفند با عنوان ثبت آنتن گوشی‌های آیفون سری 14 و 15 در سامانه همتا برای جلوگیری از قطع شدن آنتن موبایل عده‌ای از مجرمین سایبری با طراحی و ارسال پیامک حاوی یک لینک آلوده به بدافزار فیشینگ، کاربران را ترغیب به ورود به سامانه و ثبت نام کرده که در نهایت به کلاهبرداری از شهروندان ختم می‌شود.
این مقام انتظامی با اشاره به افزایش تعداد شکات به بیش از 35 نفر در روند رسیدگی پرونده ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا پایتخت بلافاصله اقدامات تخصصی خود را آغاز کردند و با تلاش شبانه روزی و بهره گیری از روش‌های فنی و علمی موفق شدند ردپای مجرم را شناسایی کرده و به هویت این شیاد دست پیدا کنند.
رئیس پلیس فتا پایتخت افزود:در نهایت پرونده وارد مرحله عملیاتی شده و این مجرم پس از تشریفات قضایی در یکی از مناطق شرق تهران دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیک به پلیس فتا منتقل شد.
سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به اینکه مبلغ سرقت شده در این پرونده بیش از ده میلیارد ریال است بیان داشت: متهم با مشاهده مستندات و ادله دیجیتال جمع آوری شده توسط پلیس ضمن پذیرش بزه انتسابی پرده از چگونگی اقدامات مجرمانه خود برداشت و گفت با ترغیب کاربران به ثبت نام در سامانه برای قطع نشدن آنتن گوشی‌های اپل دست به این اقدام می‌زدم.
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با تاکید بر اینکه مهمترین عامل پیشگیری از این نوع کلاهبرداری، افزایش آگاهی در این خصوص است به شهروندان توصیه کرد: به پیامک‌های ناشناس که دارای لینک هستند توجه نکنید و دقت داشته باشید که هیچ سازمان رسمی و حاکمیتی از جمله سامانه همتا،قوه قضائیه، صدا و سیما و... با شماره‌های شخصی برای شما پیامک ارسال نمی‌کنند، شهروندان همچنین می‌توانند هرگونه موضوع مشکوک و مشابه را از طریق تماس با شماره 110، مرکز فوریت‌های سایبری 096380 و یا سایت پلیس فتا به آدرس
ww.cyberpolice.gov.ir گزارش کنند.