چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

توسعه تعامل ذوب‌آهن اصفهان و پارك علمی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

گروه شهرستانها: در راستای تعامل و هم افزایی بیش از پیش دانشگاه آزاد اسلامی‌با ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولید کننده فولاد در ایران و همچنین بهره گیری از سبد محصولات متنوع ساختمانی این شرکت در پروژه‌های در دست ساخت دانشگاه، بهروز بادکو رئیس پارک علم و فناوری این دانشگاه و هیات همراه، یکشنبه بیست و نهم بهمن ماه ضمن حضور در ذوب آهن اصفهان با مسئولین این شرکت دیدار و گفتگو نمودند.
مهران قمی‌معاون برنامه‌ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان در این نشست به معرفی بخش‌های مختلف کارخانه پرداخت و گفت : این مجتمع عظیم صنعتی با روش روز دنیا «کوره بلند» سبد محصولات ساختمانی، انواع ریل مترو و راه آهن سراسری و همچنین آرک‌های معدنی را تولید و به بازار عرضه می‌کند.
وی افزود: ذوب آهن اصفهان بر اساس تدوین نقشه راه تحولی شرکت، تولید محصولات ارزش افزا را به صورت ویژه در دستور کار قرار داده است و هم اکنون تیرآهن بال پهن تا سایز H30 در این کارخانه تولید می‌شود که مزایایی از جمله ایمنی بسیار بالا در برابر زلزله، تسریع در ساخت و ساز، کاهش قیمت تمام شده ساختمان، افزایش فضای مفید آن، قابلیت بازیافت مصالح و... را در پی دارد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت تصریح کرد: تولید سازگار با محیط زیست همواره سرلوحه فرایند تولید در کارخانه است و در این راستا بر اساس طرح جامع زیست محیطی شرکت پروژه‌های مختلفی را در سه بخش آب، خاک و هوا تعریف نموده است.
وی در خصوص استفاده از پساب تصفیه شده شهرهای اطراف در فرایند تولید شرکت، مجهز بودن این مجتمع عظیم صنعتی به نیروگاه و همچنین دارا بودن بزرگترین جنگل دست کاشت در بین صنایع کشور نیز توضیحاتی ارائه نمود.
بهروز بادکو رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی‌نیز اظهار داشت: این دانشگاه طی دوره‌های مختلف ارتباط بسیار خوبی در زمینه‌های علمی‌و پژوهشی با ذوب آهن اصفهان داشته است و در کنار این رویکرد علاقمند هستیم در بخش زنجیره ارزش صنعت ساختمان نیز به صورت تخصصی با ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده مقاطع ساختمانی در ایران همکاری بیشتری داشته باشیم که در این زمینه موافقیت معاونت علمی‌و وزارت علوم نیز اخذ شده است.
وی افزود: این دانشگاه ساخت 500 هزار واحد مسکونی را در برنامه دارد که در مرحله اول برای اعضای هیات علمی‌و کارکنان آن ساخ تحدود 50 هزار واحد تخمین زده می‌شود و لذا این فرصت بسیار ارزشمندی است که بتوانیم از محصولات این مجتمع عظیم صنعتی به ویژه به صورت مدولار در پروژه‌ها استفاده نماییم.
وی تصریح کرد: با ایجاد مرکز نوآوری مشترک دانشگاه آزاد و ذوب آهن اصفهان و انعقاد تفاهم بین این دو مجموعه می‌توان فعالیت‌های عملیاتی بسیار خوبی را در بخش‌های علمی‌و ساخت و ساز مهندسی انجام داد که قعطاً ارزش‌آفرینی را در بخش‌های گوناگون را محقق می‌نماید.
محمدجواد ذبیحی مدیر امور تولید و مرتضی شیرین پرور مدیر تحقیق و توسعه شرکت نیز در زمینه استاندادها و گواهینامه‌های تولیدی شرکت، ارتباط اثربخش صنعت و دانشگاه و همچنین فرایندهای تولید محصولات شرکت و مدولارسازی تیرآهن‌های بال پهن، گزارش مبسوطی در این نشست ارائه نمودند.
اکبر پیرستانی معاون فناوری نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی‌استان اصفهان در حاشیه این بازدید به خبرنگار ما گفت: امروز بازدید بسیار خوبی را در خصوص مرکز نوآوری صنعت ساختمان از ذوب آهن اصفهان داشتیم و فرایند تولید محصولات استاندارد این شرکت را از نزدیک مشاهده کردیم.
وی خاطرنشان کرد : به وجود صنعت عظیم و مدرن مانند ذوب آهن اصفهان در ایران اسلامی‌افتخار می‌کنیم و پیشرفت این مجتمع عظیم صنعتی در زمینه تولید محصولات ارزش افزا به واقع ستودنی است.
معاون فناوری نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی‌استان اصفهان اظهار داشت : با تاسیس مرکز نوآوری مشترک بین ذوب آهن اصفهان و این دانشگاه می‌توان یک نقشه راه حرفه ای ایجاد تحولات عظیم در صنعت ساختمان رقم زد.
وی بیان کرد : استفاده از محصولات مدولار سازی شده ذوب آهن اصفهان در پروژه‌های ساختمانی این دانشگاه را نیز دنبال می‌کنیم و در این زمینه به زودی تفاهم نامه ای با این مجتمع عظیم صنعتی به امضا می‌رسد.