چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲
سفیر ایران در رم تاکید کرد

تهران دنبال کنترل تنش خاورمیانه

سفیر ایران در رم در گفت‌وگویی به سوالاتی درباره نقش ایران در تحولات اخیر منطقه در پی جنگ غزه و روابط دوجانبه تهران-رم پاسخ داد.
به گزارش ایسنا، «محمدرضا صبوری» سفیر ایران در ایتالیا در گفت‌وگویی درباره ادعاها مبنی بر مطلع بودن ایران از عملیات «طوفان الاقصی» که توسط گروه حماس در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ علیه رژیم صهیونیستی انجام شد و نقش آن در انجام شدن این حمله، گفت که «ما از حمله ۷ اکتبر مطلع نبودیم.»
صبوری در گفت‌وگویی با شبکه رای‌۲۴ ایتالیا درباره گسترش‌ تنش‌ها در منطقه در پی حملات نیروهای مقاومت علیه مواضع رژیم صهیونیستی و متحدان آن، از جمله آمریکا در منطقه در پاسخ به جنایت‌های جنگی تل‌آویو در غزه و حمایت‌ها از آن، گفت که حتی اگر خطر یک درگیری گسترده‌تر وجود داشته باشد، ایران جنگ نمی‌خواهد.
رژیم صهیونیستی در پی عملیات طوفان الاقصی، غزه را با هدف «نابودی» حماس که از گروه‌های جنبش مقاومت فلسطین است، مورد حملات گسترده نظامی قرار داده که منجر به کشته شدن بیش از ۲۸ هزار نفر از فلسطینیان شده است. بیشتر قربانیان این حملات زنان و کودکان هستند.
طبق گزارش سازمان ملل، حملات رژیم صهیونیستی به غزه ۸۵ درصد از جمعیت این منطقه را در شرایطی آواره ساخته است که کمبود شدید مواد غذایی، آب سالم و دارو در آن وجود دارد. ۶۰ درصد از زیرساخت‌های حیاتی این منطقه نیز آسیب دیده یا ویران شده‌اند.
افزون بر این، اعلام برنامه رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر برای گسترش حملات زمینی به شهر رفح در جنوب غزه که شمار زیادی از آوارگان غزه به آن گریخته‌اند و تنها پناه آن‌ها به شمار می‌رود، نگرانی‌های گسترده بین‌المللی را در پی داشته است.
صبوری همچنین در این گفت‌وگو با اشاره به روابط تهران و رم گفت که ایران و ایتالیا دو بازیگر مطرح منطقه‌ای در غرب آسیا و مدیترانه هستند.
سفیر ایران در رم با اشاره به این که اقتصادهای ایران و ایتالیا مکمل یکدیگر است، گفت که با توجه به این، مناسبات اقتصادی این دو کشور می‌تواند به شکل برد-برد باشد. صبوری ابراز امیدواری کرد که مناسبات تجاری دو کشور که در حال حاضر در سطح «زیبنده‌ای» قرار ندارد، با تلاش‌های طرفین به سطوح گذشته بازگردد و ایتالیا باز هم شریک اول تجاری ایران شود.