چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

800 پهپاد کانادایی در خدمت کی‌یف

تارنمای شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان اعلام کرد: وزیر دفاع کانادا با اشاره به نزدیک شدن به دومین سالگرد جنگ میان روسیه و اوکراین، از ارسال ۸۰۰ فروند پهپاد برای کمک به نیروهای نظامی کی‌یف خبر داد.
‌بیل بلر اظهار داشت: «پهپادها به عنوان یک قابلیت حیاتی در مبارزه اوکراین علیه روسیه عمل کرده اند. با این پهپادها، نیروهای اوکراینی قادر خواهند بود آگاهی و اطلاعات بیشتری جمع آوری کنند تا بتوانند اهداف را سریعتر و دقیق تر ارزیابی کنند».
وی در پستی که روز گذشته در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) منتشر شد، افزود: «وضعیت در خط مقدم جنگ در چندین منطقه به ویژه جایی که نیروهای روسی اکثر منابع خود را متمرکز کرده‌اند بسیار دشوار است. ما با شرکای خود برای از سرگیری و ادامه کمک‌ها همکاری می‌کنیم و در عین حال قدرت صنعت دفاعی داخلی خود را نیز افزایش می‌دهیم». وزیر دفاع کانادا اضافه کرد: از آنجا که [ارسال] کمک‌های آمریکا به اوکراین در‌هاله‌ای از ابهام مانده است، دیگر کشورها باید به این کار کمک کنند. در حالی که وضعیت کمک‌های مالی و تسلیحاتی ایالات متحده به اوکراین همچنان در‌هاله ای از ابهام است، کانادا ۶۰ میلیون دلار دیگر برای جنگنده‌های اف-۱۶ اوکراین تخصیص داده است.