چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

اروپا در دوراهی ترامپ و پوتین

نشریه آمریکایی پلیتیکو با اشاره به دستاوردهای گسترده ولادمیر پوتین در جنگ با اوکراین و احتمال پیروزی مجدد دونالد ترامپ در انتخابات آینده آمریکا، به نقل از یک مقام سابق پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اروپا را اسیر دام آنها خواند و نوشت: اروپایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که دوران رییس‌جمهوری‌های قدرتمند فراآتلانتیک به پایان رسیده است.
ایوو دالدر، سفیر سابق ایالات متحده در ناتو و مدیر عامل شورای امور جهانی شیکاگو با اشاره به پیروزی‌های گسترده ولادیمیر پوتین، ‌رییس‌جمهوری روسیه در مقابل اوکراین و احتمال پیروزی دونالد ترامپ، ‌نامزد پیشرو جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا گفت: اروپا در حال حاضر با بزرگ‌ترین ترس‌های خود روبه‌رو شده است.
وی در این گزارش افزود: کشورهای اروپایی به شدت از پیروزی‌های گسترده روسیه علیه اوکراین و احتمال گسترش جنگ به قاره سبز واهمه دارند. با این حال بیشترین نگرانی اروپا انتخاب مجدد دونالد ترامپ، ‌رییس‌جمهوری سابق آمریکا در انتخابات ۲۰۲۴ آن کشور است، چرا که او به ناتو اعتقادی نداشته و با متحدان این کشور بیشتر شبیه دشمن رفتار می‌کند.
این مقام سابق ناتو در این گزارش نوشت: اروپا حق دارد نگران باشد چرا که جنگ در اوکراین خوب پیش نمی‌رود و خط مقدم اوکراین با کمبود مهمات و نیروهای انسانی نظامی روبرو هستند.
بدون کمک نظامی بیشتر، اوکراین با تصمیمات دشوار و عقب نشینی‌های پرهزینه‌ای مواجه خواهد شد. این در حالی است که نه کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده و نه هیئت کنگره هنوز نتوانسته‌اند به اوکراین یا حامیان اروپایی آن اطمینان دهند که بسته حمایتی امریکا که از مدت‌ها پیش متوقف شده است به زودی تصویب خواهد شد.