چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲

هدیه کرملین به «اون»

خبرگزاری مرکزی کره‌ شمالی گزارش کرد رئیس‌جمهور روسیه به نشانه داشتن «روابط ویژه» با کره شمالی، به رهبر این کشور یک خودرو ساخت روسیه هدیه داد.
خبرگزاری مرکزی کره شمالی اشاره نکرد که چه نوع خودرویی است و یا اینکه این خودرو چگونه به کره شمالی ارسال خواهد شد، اما ناظران می‌گویند که این اقدام قطعنامه‌های سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت ارسال اقلام لوکس به کره شمالی را نقض می‌کند.
خبرگزاری مرکزی کره شمالی موسوم به کی‌سی‌ان‌ای اعلام کرد: «کیم یو جونگ» خواهر «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و یک مقام رسمی دیگر این کشور پیشکش روسیه را پذیرفته‌اند و تشکر برادرش را به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه رسانده‌است.
خواهر رهبر کره شمالی می‌گوید که این هدیه نشان از «روابط شخصی ویژه» میان کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین دارد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید از زمانی که کیم در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ برای حضور در نشستی با پوتین به روسیه سفر کرد، کره شمالی و روسیه همکاری‌های خود را به طرز چشمگیری افزایش داده‌اند. طی این سفر پوتین لیموزین لوکس خود را به رهبر کره شمالی نشان داد و کیم در صندلی عقب آن نشست. طبق گزارش آسوشیتدپرس، کیم جونگ اون ۴۰ ساله دارای بسیاری از خودروهای لوکس ساخت خارج است که گمان می‌رود «برخلاف قطعنامه سازمان ملل به کشورش قاچاق شده‌اند.»