پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲
صدها سرباز اوکراینی در عقب‌نشینی بی‌نظم از «آودیوکا»اسیر شدند

ضربه سنگین روسیه به قلب اوکراین

گروه بین‌الملل - فخری‌سادات مسچی: برخی منابع می‌گویند که «سقوط آودیوکا ممکن است مهمتر از آن چیزی باشد که در ابتدا به نظر می‌رسید، چون اوکراین با روحیه ضعیف و استخدام سرباز دست و پنجه نرم می‌کند.»
صدها تن از سربازان اوکراینی شاید در جریان عقب نشینی بی نظم از آودیوکا واقع در شرق این کشور به دست واحدهای روسی دستگیر یا ناپدید شده باشند که این مساله می‌تواند ضربه‌ای به روحیه ضعیف نیروهای اوکراینی وارد کند.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، تحت کنترل درآمدن آودیوکا توسط روسیه و سقوط این شهر به عنوان یک «ضرر نمادین» قابل توجه برای سربازان اوکراینی مطرح می‌شود و این نشانه‌ای از تاثیر شکست کنگره ایالات متحده در تایید کمک‌های نظامی بیشتر به کی‌یف است.
تخمین تعداد سربازان اوکراینی که اسیر یا مفقود شده‌اند، متفاوت است و تا زمانی که اوکراین خطوط دفاعی جدیدی را در خارج از شهر مستحکم نکند، شمارش دقیق ممکن نیست. اما دو سرباز با اطلاع از عقب‌نشینی اوکراین تخمین زدند که به نظر می‌رسد ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ سرباز اسیر شده‌اند یا از آنها خبری نیست. مقامات غربی گفتند که این تخمین دقیق به نظر می‌رسد.
مقامات آمریکایی می‌گویند از دست دادن آودیوکا یک شکست استراتژیک قابل توجه نیست و استدلال می‌کنند که دستاوردهای روسیه در شرق اوکراین لزوما منجر به فروپاشی خطوط اوکراین نخواهد شد و بعید است که مسکو بتواند حمله بزرگ دیگری را پیگیری کند. اما دستگیری صدها سرباز می‌تواند محاسبات را تغییر دهد. مقام‌های آمریکایی در روزهای اخیر گفته‌اند که روحیه سربازان اوکراینی در حال ضعیف شدن است که بیشتر در پی شکست ضد حمله سال گذشته میلادی و برکناری فرماندهی ارتش است. به دلیل همین مشکلات، مقام‌ها می‌گویند که ارتش اوکراین با مشکل سربازگیری روبرو شده است.
مقامات نظامی اوکراین گفته‌اند که می‌خواهند تا ۵۰۰ هزار نفر دیگر را بسیج کنند، اما این درخواست با مقاومت سیاسی روبرو شده و در پارلمان متوقف شده است.
دستگیری صدها سرباز به ویژه آنهایی که تجربه میدان نبرد دارند، نیاز به نیروهای بیشتر را تشدید و تلاش برای استخدام بیشتر را پیچیده می‌کند. در نتیجه، تحت کنترل در آمدن آودیوکا شاید بیش از آنچه نخست به نظر می‌رسید، مهم باشد.
بدبینی اروپایی‌ها
به نتیجه جنگ اوکراین
از سوی دیگر ، براساس نتایج منتشر شده یک نظرسنجی انجام گرفته در ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا، کمتر از ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان به پیروزی اوکراین در برابر روسیه معتقد بوده و خواستار رویکرد واقع بینانه سیاستمداران خود با تمرکز بر صلح شده‌اند. به گزارش روزنامه گاردین، نتایج یک نظرسنجی در برخی کشورهای اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که اگرچه حمایت از اوکراین در میان مردم این بلوک همچنان گسترده است، اما با گذشت نزدیک به دوسال از جنگ، فقط کمتر از ۱۰ درصد اروپایی‌ها باور دارند که کی‌یف می‌تواند مسکو را شکست دهد.
مطابق این نظرسنجی، بیشتر اروپایی‌ها مانند سال گذشته دیگر اعتقادی به بازپس گیری مناطق اشغالی اوکراین ندارند و از سیاستمداران می‌خواهند که رویکردی «واقع بینانه» با تمرکز بر صلح داشته باشد.
مارک لئونارد از اعضای شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) که در انجام این نظرسنجی دخیل بوده، گفت: رهبران اتحادیه اروپا باید با هدف تداوم حمایت از اوکراین، نحوه گفتمان خود در مورد جنگ را تغییر دهند.اکثر اروپایی‌ها به دنبال ممانعت از پیروزی روسیه هستند، اما در عین حال باور ندارند که کی‌یف بتواند از نظر نظامی پیروز شود.
این نظرسنجی که در ماه ژانویه و از میان شهروندان ۱۲ کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و سوئد انجام شد، نشان می‌دهد که ضدحمله متوقف شده اوکراین، ترس از تغییر سیاست ایالات متحده در قبال کی‌یف را بیشتر کرده، ضمن آنکه چشم انداز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، بدبینی نسبت به نتیجه جنگ را افزایش داده است.
براساس این نظرسنجی، از هر ۱۰ اروپایی در ۱۲ کشور مورد بررسی، تنها یک نفر معتقد است که اوکراین در میدان نبرد پیروز خواهد شد، در حالی که در مقابل ۲۰ درصد معتقد به برنده شدن روسیه هستند.
مطابق نظرسنجی یادشده، همچنین ۳۳ درصد از اروپایی‌ها به گونه‌ای فزاینده‌ نگران تاثیر مستقیم جنگ روسیه و اوکراین بر کشور خود هستند.
اما بازگشت احتمالی ترامپ به کاخ سفید، بدترین خبر از نقطه نظر شرکت کنندگان در این نظرسنجی تلقی شده، به گونه ای که ۵۶ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که در صورت انتخاب مجدد ترامپ، نسبت به نتیجه این جنگ به نفع اوکراین بسیار یا نسبتا ناامید خواهند شد.
در آستانه دومین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، نتایج این نظرسنجی حاکی است اروپایی‌ها نه تنها منتظر پیروزی کی‌یف در برابر مسکو، بلکه نسبت به ادامه جنگ هم خوشبین نیستند، هرچند در عین حال بر تعهد اروپایی‌ها برای جلوگیری از پیروزی روسیه تاکید دارند.
گاردین در ادامه با اشاره به انتخابات پیش‌رو در آمریکا و اتحادیه اروپا، تلاش برای تعریف صلح را یک موضوع مهم ارزیابی کرده و تاکید دارد که رهبران غربی باید براساس تغییر نگرش جامعه خود نسبت به نتیجه جنگ جاری صحبت کنند.