پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲
گزارش «مردم سالاری» از حاشیه نشست دولت

از سفر اینفلوئنسرها تا توطئه اسرائیل در حادثه خط لوله

گروه سیاسی- فهیمه جهازیان: اعضای کابینه سیزدهم در حیاط دولت طبق روال هر چهارشنبه در جمع خبرنگاران به سوالات اصحاب رسانه پاسخ دادند.
سید ابراهیم رئیسی در بخشی از اظهارات خود در جلسه هیات دولت، بر ضرورت اعتماد کردن و میدان دادن به جوانان تاکید و تصریح کرد: در طول تاریخ انقلاب اسلامی هر جا به جوانان مسئولیت سپرده شده، آنجا عرصه موفقیت و کسب دستاوردهای بزرگ بوده است. این جوانان بودند که میدان دفاع مقدس را مدیریت کردند و لذا مسئولان بخش‌های مختلف نباید از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها، نشاط و انگیزه جوانی غفلت کنند.
حضور مردم در انتخابات بازدارندگی بسیار بزرگی ایجاد می‌کند
امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره حضور مردم در انتخابات ۱۱ اسفند گفت: وقتی مردم حضور پیدا می‌کنند ارزیابی دشمن را تغییر می‌دهد و قطعا بازدارندگی بسیار بزرگی ایجاد خواهد کرد. ما هم توصیه و تشویق می‌کنیم که همه در انتخابات شرکت کنند.
اطمینان وزیر اطلاعات از برگزاری انتخابات
در کمال امنیت
سید اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات با تبریک بازگشت اموال بابک زنجانی به مردم توسط سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضاییه، عنوان کرد: کار مهمی صورت گرفت که اموال مردم برگشت و این حادثه ارزشمندی برای مردم بود.
وی همچنین تاکید کرد: ان‌شاءالله انتخابات در کمال امنیت برگزار می‌شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که ما امروز داعشی که از حکمرانی مایوس شده در منطقه سرگردان است و آمریکا و رژیم صهیونیستی و عوامل آنها در جهت اقدامات تروریستی در حال بهره‌برداری از آنها هستند.
توطئه اسرائیل غاصب در حادثه خطوط گازرسانی، سریعا ترمیم شد
جواد اوجی وزیر نفت از خنثی‌سازی سریع توطئه رژیم صهیونیستی در حادثه خطوط گازرسانی، خبر داد و افزود: دشمن قصد داشت بخش گاز خانگی مردم را دچار چالش کند و الحمدلله آمادگی کاملی داشتیم و این کار خبیثانه‌ دشمن بدون اینکه اتفاقی در شهرها و روستاها رخ دهد، خنثی و خطوط گازرسانی سریعا ترمیم شدند.
تعداد کاربران رادارگیم به ۱۴ میلیون
نفر رسیده است
عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه «تعداد کاربران رادارگیم به عنوان ابزاری برای بهبود تجربه کاربری گیمرها به ۱۴ میلیون رسیده است»، گفت: با توجه به وعده رئیس جمهوری برای بهبود تجربه کاربری گیمرها، ابزار رادارگیم راه اندازی شد که در آن محتوای بازی‌های پرمخاطب و مورد تایید نهادهای فرهنگی را در کشور آوردیم و میزبانی کردیم تا حداقل ۳۰ درصد میزان تاخیر در دسترسی گیمرها به این بازی‌ها کاهش پیدا کرد.
وی گفت: این دولت از ابتدای شروع کار بدنبال بهبود تجربه کاربری عموم کاربران و اقشار خاص بود که یکی از اقشاری که میزان تأخیر در دسترسی اینترنت (Ping) بری تجربه کاربری آنها اثر بسیار منفی است، گیمرها به شمار می‌رفتند.
نمایشگاه مطبوعات تا پنج‌شنبه بعد از ظهر
تمدید شد
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمدید زمان برگزاری نمایشگاه رسانه‌های ایران تا بعد از ظهر پنجشنبه خبر داد و گفت: به دلیل استقبال مردمی تا امروز بعدازظهر نمایشگاه مطبوعات تمدید شد.
وی یاداوری کردکه ۴۵۰ رسانه در این نمایشگاه مشارکت کردند و جریان قهری نداشتیم و خیلی پررونق برگزار شد.
امیدواریم تا قبل از عید بودجه نهایی شود
سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امیدواریم تا قبل از عید لایحه بودجه نهایی شود تا دولت از اول فروردین مطابق بودجه عمل کند، اظهار کرد: بعضی موارد بودجه را شورای نگهبان مغایر اعلام کرده بود. نمایندگان بر نظر خود اصرار کردند و الان باید در مجمع تشخیص تایید شود.
طرح فجرانه کالابرگ با موفقیت اجرا شد
سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه «طرح فجرانه کالابرگ با موفقیت اجرا شد و در مرحله نخست به مدت سه ماه ادامه دارد»، افزود: مرحله اول آن که از ۱۸ بهمن‌ماه آغاز شد تا روز گذشته تقریبا با استقبال ۱۲ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۱۶ خانوار مواجه بوده است.وی همچنین گفت: حدودا جمعیتی بالغ بر ۳۷ میلیون نفر یعنی حدود ۶۲.۵ درصد تاکنون از این طرح فجرانه کالابرگ استقبال کرده‌اند و مرحله اول این طرح تا ۱۷ اسفند ادامه خواهد داشت.
تغییر قوانین مهاجرت در مجلس
بررسی می‌شود
احمد وحیدی وزیر کشور از بررسی تغییر قوانینی مهاجرت در مجلس خبر داد و اظهار کرد: کارت هوشمند اتباع تهیه شده و در حال توزیع است. اتباع غیرمجاز باید برگردند و بقیه ساماندهی شوند. لایحه ای هم درباره نحوه مواجهه با افراد غیرمجاز تهیه شده که الان در مجلس است.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که اجاره ساعتی خانه مجاز است؟، گفت: نه من یادم نیست کسی این چنین مجوزی را صادر کرده باشد.
وزیر کشور درباره حذف گزینه عجله دارم از تاکسی‌های اینترنی هم تاکید کرد که باید به این مورد رسیدگی شود.
۲۰ همت برای طرح دارویار تخصیص داده شد
محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور از اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای طرح دارویار و حل مشکل تولیدکنندگان دارو خبر داد. وی درباره اعتراض تولیدکنندگان دارو به عدم تعهد تامین اجتماعی توضیح داد: دیروز یکی از کارهایی که کردیم همین بحث دارویار بود و ۲۰ همت (هزار میلیارد تومان) تخصیص داه شد که در همین یکی دو روزه به آنها داده خواهد شد و این بخش حل می‌شود.
بدهی هزینه برق شرکت‌های دولتی
پرداخت می‌شود
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت مصوبات امروز هیئت وزیران را تشریح و اظهار کرد: در جهت تقویت تولید در حوزه انرژی برای تولید برق در کشور، امروز منابع مالی و روش‌های تسویه بدهی برای شرکت‌هایی که دولت برای پرداخت هزینه‌های تامین برق به آنها بدهی داشت پیش‌بینی شد و با تصویب هیات وزیران این تسویه صورت خواهد گرفت.
تشکر رئیس‌جمهوری از اقدامات جهادی در بازگرداندن اموال بابک زنجانی
سپهر خلجی رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره بازگشت اموال بابک زنجانی اظهار کرد: اقدام جهادی بانک‌ مرکزی، وزارت نفت، اطلاعات سپاه و اهتمام قوه قضاییه در بازگشت اموال بابک زنجانی نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.
وی با اشاره به اینکه «امروز هم آقای رئیس‌جمهوری در جلسه دولت از همه کسانی که در جمع شدن این پرونده نقش داشتند تشکر کرد»، درباره اینکه آیا اموال به خزانه واریز شده یا خیر گفت: اجازه دهید در این موضوع دستگاه قضایی که متولی پرونده است اطلاع‌رسانی کند همانطور که در این یکی دو روز هم رئیس محترم قوه قضاییه و بقیه بخش‌ها اطلاع‌رسانی کردند. این موضوع به تدریج توسط مسئولان اطلاع‌رسانی می‌شود.
بودجه امسال را بدون کسری
پشت سر می‌گذاریم
داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره عملکرد دولت در اجرای بودجه، گفت: ما امسال بودجه را بدون کسری پشت سر می‌گذاریم البته منابع ما کامل تحقق پیدا نمی‌کند که هیچ سالی این منابع کامل محقق نمی‌شود. با ابزار تخصیص و مدیریت درآمد و هزینه امسال را بدون نگرانی به پایان می‌رسانیم. پرداخت‌های ما کامل تر از قبل بوده است. در پرداخت هزینه‌های جاری پرسنلی بالای ۹۸ درصد عملکرد داشتیم. در آموزش و پرورش بالای صددرصد عملکرد داشتیم. در پرداخت جاری دستگاه‌ها هیچ مشکلی نداریم.وی افزود: دو سه مورد اختلاف کوچک در زمینه بودجه میان دولت و مجلس وجود دارد که در چند روز آینده در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان حل خواهد شد.
وقتی اینفلوئنسری دعوت می‌کنیم
باید یک سیمکارت بدون فیلتر داشته باشد
سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به برگزاری دو نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی گفت: برای انعکاس بهتر جشنواره‌های گردشگری و صنایع دستی، به اینفلوئنسرها، رسانه‌های خارجی و مقامات جهانی سیمکارت بدون فیلتر دادیم.
وی توضیح داد: وقتی اینفلوئنسری دعوت می‌کنیم بنده خدا باید یک سیمکارت بدون فیلتر داشته باشد، چرا که ما او را صدایش کرده‌ایم که بیاید بگوید در ایران چه خبر است. درست است عربستان برای تبلیغ گردشگری مسی را دعوت کرده اما ما ده‌ها میلیون دلار پول نداریم و اگر داشته باشیم هم نمی‌دهیم چون به اندازه کافی خودمان بدل مسی را بهتر از مسی داریم. ما صادق بوقی داریم که وقتی مردم گیلان را دعوت می‌کند اثرش بیشتر از خارجی‌هاست. به هر حال توانستیم تعدادی سیمکارت بدون فیلتر تهیه کنیم و به اینفلوئنسرها، رسانه‌های خارجی و مقامات جهانی بدهیم و خوشبختانه انعکاس جشنواره گردشگری و هم جشنواره صنایع دستی ما بسیار خوب بود.
ملت ایران همانند همیشه حماسه
جدیدی خلق کنند
محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه شرکت در انتخابات صرفا انتخاب افراد نیست بلکه مایه استحکام پایه‌های پیشرفت و امنیت کشور است، بیان کرد: امیدوارم ملت ایران همانند همیشه حماسه جدیدی خلق کنند و با توجه به موضوعاتی که در منطقه و دشمنی‌هایی که نسبت به جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران وجود دارد این انتخابات، انتخابات بسیار پرشوری باشد و موجب استحکام پایه‌های بیشتر نظام اسلامی شود.
واکنش بذرپاش به خبر مشارکت چینی‌ها
در ساخت‌وساز مسکن
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در واکنش به خبر مشارکت چینی‌ها در ساخت‌وساز مسکن هم گفت: چینی‌ها پیشنهادات متعددی در وزارتخانه به ما دادند و در چندین مورد با هم توافق کردیم. هدفگذاری ما بیشتر آوردن سرمایه خارجی در بخش ساختمان و مسکن است و به دنبال جذب سرمایه خارجی هستیم. بیشتر به منابع مالی نیاز داریم تا تکنولوژی.
مناظره‌های ضبط شده انتخاباتی از فردا
در رسانه ملی پخش می‌شود
پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما نیز اظهار داشت: نزدیک‌ به ۱۴۰۰ مناظره در طول این روزها ضبط شده است و مناظره‌های ضبط شده از امروز در رسانه ملی پخش می‌شود. وی افزود: در هر حوزه ای نامزد‌ها به ۷ پرسش پاسخ داده اند و درباره هر سوال به مدت ۲ ساعت اظهار نظر کردند که به تدریج پخش می‌شود. جبلی تصریح کرد: تاکنون بیش از هفت هزار نفر وارد صفحات اختصاصی خود شده اند اما بارگذاری‌ها به تدریج انجام می‌شود. وی ادامه داد: تا روز گذشته حدود سه هزار نفر اقدام به بارگذاری ویدیوهای تبلیغاتی در صفحات شخصی خود در تلوبیون کرده‌اند.