پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

تجلیل از نیم قرن سفر سینمایی خارق‌العاده با اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی فیلمساز برنده اسکار با حضور در جشنواره برلین جایزه افتخاری خرس طلایی برای یک عمر دستاورد را از هفتاد و چهارمین دوره برلیناله دریافت کرد.
به گزارش ایسنا، «ویم وندرس» کارگردان معروف آلمانی پیش از اعطای جایزه خرس طلایی افتخاری برلیناله به مارتین اسکورسیزی با حضور روی صحنه این رویداد سینمایی به مرور چندین دهه فعالیت درخشان اسکورسیزی در عرصه سینما پرداخت و گفت: «اکنون نیم قرن است که مارتین اسکورسیزی به یک علامت تجاری برند تبدیل شده است. نیم قرن سفر سینمایی خارق‌العاده».
«وندرس» همچنین بنیاد فیلم اسکورسیزی را به عنوان یک کشتی نوح برای میراث سینمایی تحسین کرد، این بنیاد به بازسازی بیش از هزار فیلم و در دسترس قرار دادن آنها برای عموم مردم کمک کرده است.
بنیاد فیلم اسکورسیزی که در طول سال‌ها به مرمت و بازسازی آثار تاریخ سینما پرداخته نقش مهمی‌در بخش کلاسیک جشنواره‌هایی چون کن و برلین دارد.
اسکورسیزی نیز پس از دریافت جایزه و قدردانی از ویم وندرس گفت: «درمورد فیلم‌های خودم، نمی‌دانم در مورد ۵۰ و ۶۰ سال کار چه بگویم، نمی‌توانم بدون صحبت در مورد مکانی که فیلم‌ها جشن گرفته می‌شود یعنی جشنواره‌ها، این کار را انجام دهم.
من واقعاً احساس خوشبختی می‌کنم که در بیشتر عمرم بخشی از توجه بودم. من نمی‌توانم در مورد کارم صحبت کنم».
هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از تاریخ ۵ تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۴ (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) در آلمان برگزار می‌شود.