پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

ویژه

نامه محمد مهاجری به ذلفی‌گل


فعال سیاسی اصولگرا خطاب به وزیر علوم نوشت: برای لحظاتی چشمانتان را ببندید و به شخصیت‌های فرهنگی کشور فکر کنید. محمدمهدی اسماعیلی کجای فرهنگ این مملکت است؟
به گزارش خبرآنلاین، محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا نامه‌ای در کانال تلگرامی خود، خطاب به وزیر علوم دولت سیزدهم به شرح زیر نوشته است:
جناب آقای زلفی‌گل وزیر محترم علوم
ظاهراً جنابعالی از آقای محمدمهدی اسماعیلی وزیر محترم ارشاد به عنوان چهره «سرآمد فرهنگی» تقدیر کرده و به او جایزه داده‌اید.
برای لحظاتی چشمانتان را ببندید و به شخصیت‌های فرهنگی کشور فکر کنید. محمدمهدی اسماعیلی کجای فرهنگ این مملکت است؟ چون شما و او هر دو وزیرید به هم نان قرض می‌دهید؟ جرات دارید بگویید به دستور چه کسی چنین عنوانی برای او تراشیده‌اید؟
ضمن احترام به وزیر محترم ارشاد، همین الان تشریف ببرید توی خیابان و از ۱۰۰ رهگذر به طور اتفاقی بپرسید اسم وزیر ارشاد چیست؟ اگر یک نفر و فقط یک نفر اسم او را می‌دانست جایزه نوش جانش!
کاش بجای این کارهای نمایشی جلف، بروید سراغ کشف دلیل اخراج اساتیدی که هرکدامشان یک سرآمد علمی و فرهنگی جامعه‌اند. اینقدر فرهنگ مملکت را حقیر نکنید.

احمد زیدآبادی:
کسی که بدون برنامه به مجلس می‌رود
کشور را به باتلاق می‌کشاند

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: هرکس با نگاه جزئی و محلی و بدون برنامه به مجلس می‌رود و این مجلس می‌تواند کشور را به باتلاق بکشاند.
احمد زیدآبادی، فعال سیاسی با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه رسانه‌های ایران درباره آرایش جریان‌های سیاسی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: من نگاهم به انتخابات از دیگران متفاوت شده است و اعتقاد دارم برای حل مشکلات کشور باید اصلاحات پیشاانتخاباتی انجام شود. بدون این اصلاحات همه این دعواها حاشیه است. اینکه چند نفر تایید شده‌اند، اینکه انتخابات رقابتی است یا نه و اینکه روزنه گشایی کنیم یا نکنیم همه مسائل حاشیه ای است.
وی گفت: اول باید اجماعی بین نیروها صورت گیرد تا به مکانیسمی برای حل مشکلات کشور برسیم. دو راه هم دارد؛ اول این‌که خود نیروهای سیاسی پیشگام شوند و طرحی داشته باشند و با هم صحبت کنند یا این‌که دستورالعمل از بالا بیاید.
وی معتقد است: مثلا یک نفر رئیس جمهور می‌شود، اما همه تلاش می‌کنند او را پایین بیاورند. الان هرکس با نگاه جزئی و محلی و بدون برنامه به مجلس می‌رود و این مجلس می‌تواند کشور را به باتلاق بکشاند. الان رابطه‌ای که بین دولت و مجلس تعریف شده، درست نیست. تا این مسائل حل نشود، این دعواها فایده‌ای ندارد.
زیدآبادی افزود: می‌شود با گفت‌وگو به اجماع رسید. باید نیروهای میانه رو از همه جریان‌های سیاسی دور هم بنشینند و به اجماع برسند. راهی هم جز گفت وگو وجود ندارد. تفاهم و اجماع از راه گفت‌وگو حاصل می‌شود، اما الان همه جزایر جداگانه شده و فکر می‌کنند اگر غلبه پیدا کنند می‌توانند سایرین را ساکت و حذف کنند. بزرگترین مشکل ما در زمینه فرهنگ سیاسی است. ما سیاست را بد می‌فهمیم.
سیاست اگر علم هم نباشد، برای خود اصول، سابقه، الگو، تاریخ و ادبیات دارد که ما همه این‌ها را رها کرده‌ایم.
وی درباره برگزاری نشست اخیر خانه گفت‌وگوی انتخابات در دانشگاه تهران با حضور چهره‌های مخالف سیاسی، گفت: بودن این جلسات از نبودش بهتر است اما باید فضای بازی برای گفت‌وگو فراهم شود و کسی از اظهارنظرش نترسد. باید خط قرمزهای ساختگی برداشته شود و کسی نباید بابت اظهارنظرش مجازات شود. میانه روها باید با یکدیگر گفت وگو کنند. در آن جلسه دیدم یکی دو نفر خیلی تند بودند. از قوه قضاییه هم فردی آمده بود یا ابوترابی و مصباحی مقدم حرف زدند. می‌شود با این افراد نشست و حرف زد. ما در کشور به یک بازسازی( RECONSTRUCTION) نیاز داریم.