پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

«ملاقات با یک شاهکار» در موزه «لوور»‌

مسئولان موزه «لوور» در پاریس قصد دارند نمایشگاه بزرگی را برای نمایش آثار هنری «یان ون آیک»‌،‌ نقاش چیره‌دست رنسانس شمالی ترتیب دهند.
به گزارش ایسنا،‌ نمایشگاهی از آثار «یان ون ایک» (۱۴۴۱-۱۳۹۰)، استاد فلاندری رنسانس شمالی از ۲۰ مارس تا ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ در موزه «لوور» واقع در پاریس به نمایش گذاشته خواهد شد. این نمایشگاه که با عنوان «ملاقات با یک شاهکار»‌ برگزار می‌شود، بزرگترین مجموعه‌ای که تاکنون از آثار این هنرمند در فرانسه به نمایش گذاشته شده است را ارائه خواهد کرد.
«آرت‌نت» نوشت،‌ تاثیر این هنرمند بر هنر اروپا را نمی‌توان دست کم گرفت. مهارت و سبک او در خلق تابلوهای نقاشی رنگ روغن مسیر تاریخچه هنر اروپا را تغییر داد و واقع‌نگری و درخشش بدیعی را به آثار هنری خود اضافه کرد. «ون ایک»‌ از طریق روش لعاب‌کاری که با اعمال چندین لایه شفاف رنگ روغن انجام می‌شد، به تابلوهای نقاشی خود عمق، غنای رنگی و جلوه‌های پیچیده نور و سایه اضافه می‌کرد. توجه دقیق او به جزئیات، از بافت پارچه‌ها گرفته تا مناظر پس‌زمینه، به ترکیب‌بندی‌ نقاشی‌هایش جان بخشید. «ون‌ آیک» برای خلق پرتره‌های مهمی‌همچون پرتره «ایزابلای پرتغال» مامور شده بود. از مشهورترین آثار هنری او به «پرتره آرنوفیلی»‌ می‌توان اشاره کرد که در سال ۱۴۳۴ میلادی خلق شد. تاکنون تفاسیر مختلفی از این نقاشی مرموز انجام شده است.