چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳

شلیک موشک بالستیک کره شمالی

ارتش کره‌جنوبی اعلام کرد، کره‌شمالی دیروز (سه‌شنبه) یک موشک که احتمالا از نوع بالستیک میان‌برد بوده، به سمت دریا در سواحل شرقی این کشور شلیک کرد، اقدامی که فورا اعتراض ژاپن را برانگیخت.
رئیس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی اعلام کرد در ساعت ۰۶:۵۳ صبح (۲۱:۵۳ به وقت گرینویچ روز دوشنبه) از منطقه پیونگ‌یانگ، پایتخت کره‌شمالی، موشکی را که به نظر می‌رسد یک موشک بالستیک از کلاس میان‌برد باشد، شناسایی کرده است. کره‌جنوبی اعلام کرد این پرتابه قبل از سقوط در دریا حدود ۶۰۰ کیلومتر پرواز کرد.
این در حالیست که وزارت دفاع ژاپن تخمین زد که موشک مذکور مسافت ۶۵۰ کیلومتر را طی کرده و حداکثر ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری داشته است. در بیانیه ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی نوع دقیق موشک مشخص نشده است، اما طبق گزارش‌ها، کره‌شمالی در حال آزمایش یک موشک مافوق صوت میان‌برد جدید با موتور سوخت جامد است.
پیشتر رسانه‌ دولتی کره‌شمالی گزارش داد که کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در ماه مارس بر آزمایش زمینی یک موتور سوخت جامد برای نوع جدیدی از موشک‌های مافوق صوت میان‌برد برای توسعه قابلیت دفاع ملی نظارت کرد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در همین حال ژاپن گفت به نظر می‌رسد این موشک شلیک‌شده خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است.