چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳
هدف از افزایش نرخ جریمه‌ها بحث بازدارندگی است

افزایش 4 تا 5 برابری مبلغ جرایم رانندگی در تخلفات حادثه‌ساز

رئیس پلیس راهور فراجا گفت: مبلغ جرایم رانندگی در تخلفات حادثه‌ساز که خطر وقوع تصادف در آن بیشتر است، ۴ تا ۵ برابر افزایش می‌یابد.
به گزارش ایلنا، سردار تیمور حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در مصاحبه‌ای تلویزیونی، با بیان این که میزان افزایش نرخ جرایم رانندگی متفاوت خواهد بود، گفت: مبلغ جرایم رانندگی در تخلفات حادثه‌ساز که خطر وقوع تصادف در آن بیشتر است، ۴ تا ۵ برابر افزایش می‌یابد.وی با بیان این که هنوز جدول جدید نرخ جرایم به ما ابلاغ نشده است، افزود: آنچه تصویب شده و منتظر ابلاغ آن هستیم، این است که مثلا جریمه سرعت غیرمجاز حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. رئیس پلیس راهور فراجا با بیان این که رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روانگردان یک تخلف بسیار بسیار مهم و در همه دنیا دارای شدیدترین نوع مجازات مشخص شده است، ادامه داد: جریمه این تخلف حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است.
حسینی با اشاره به این که نگاه پلیس و همه دستگاه‌های متولی این امر بازدارندگی است، گفت: امیدواریم در سال ۱۴۰۳ در هر ماه پلیس گزارش ارائه دهد که نسبت به سال گذشته میزان تخلفات و تصادفات کاهش داشته باشد.وی در پایان زمان اجرای افزایش مبالغ جریمه رانندگی را به محض ابلاغ آن عنوان کرد و افزود: تا طی کردن مراحل اداری، حدودا تا ۱۰ یا ۱۵ روز آینده اجرایی می‌شود.
رئیس پلیس راهور فراجا همچنین درباره افزایش نرخ جرایم رانندگی گفت: هدف از افزایش نرخ جریمه‌ها بحث بازدارندگی است و تمام اقداماتی که انجام شده، برای این است که ما نسبت به رفتارهای پرخطر بازدارندگی ایجاد کنیم.به گزارش ایلنا، سردار سید تیمور حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و راننددگی کشور درباره افزایش نرخ جرایم رانندگی گفت: هدف اصلی از اعمال جریمه بحث بازدارندگی است و تمام اقداماتی که انجام شده و پیشنهاداتی که از طرف پلیس منعکس شده و در هیئت دولت به تصویب رسیده برای این است که ما نسبت به رفتارهای پرخطر بازدارندگی ایجاد کنیم. وی افزود: بحث افزایش نرخ جریمه دقیقا بر این متمرکز است که ما دیگر شاهد تخلف نباشیم و به هیچ عنوان نه در مجموعه پلیس و نه در مجموعه دولت نگاه به درآمدزایی نیست و فقط هدف بازدارندگی از خطر و رفتارهایی که موجب تصادف می‌شود، است.
حسینی خاطرنشان کرد: اگر جرایم رانندگی ۱۰۰ برابر هم شود برای تأمین سلامت و امنیت مردم است و راننده اگر رفتار درست داشته باشد و تخلفی انجام ندهد افزایش جریمه شرایط خاصی برای او ایجاد نمی‌کند. رئیس پلیس راهور فراجا ادامه داد: کمتر از ۲ درصد رانندگان در سال‌های قبل جریمه شدند و تمام این تمهیدات برای ۲ درصدی است که می‌خواهند اراده شأن را بر ۹۸ درصد تحمیل کنند که هیچ دستگاهی اجازه نمی‌دهد اقلیت ۲ درصدی بخواهد با سلامت و امنیت ۹۸ درصد بازی کند. براساس گزارش خبرگزاری پلیس، حسینی در پایان گفت: هدف از افزایش نرخ جرایم رانندگی حفظ سلامت جامعه و بهبود رفتارهای رانندگی است.