چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳

تهران؛ پایتخت چک‌های مبادله شده طی 10 ماهه 1402

بررسی‌ها حاکی از آن است که استان تهران بیشترین میزان استفاده از چک در مبادلات را داشته و همچنین از نظر مبلغ هر چک، بزرگترین مبلغ را در مقایسه با سایر استان‌ها به ثبت رسانده است.به گزارش اکوایران، سهم استفاده از چک در مبادلات به تفکیک استان‌ها بررسی شده است.
داده‌ها حاکی از آن است که طی 10 ماهه ابتدایی 1402 استان تهران با اختلاف بیشترین سهم از چک‌های مبادله‌ای و بالتبع چک‌های برگشتی را داشته است. در مقابل مشاهده می‌شود که 15 استان هرکدام سهمی‌کمتر از 1 درصد از ارزش کل چک‌های مبادله‌ای را طی 10 ماهه 1402 به ثبت رسانده‌اند. علاوه بر این موضوع، مشاهده می‌شود تهران، هرمزگان و البرز بزرگترین مبالغ سرانه چک‌های مبادله‌ای در زمان مورد بررسی را داشته‌اند.بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی می‌توان مشاهده کرد از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه 1402 مجموعا حدود 553 هزار و 860 میلیارد تومان ارزش چک‌های مبادله شده بین فعالان اقتصادی بوده که در قالب 8 میلیون و 100 هزار فقره چک معامله شده است. این درحالیست که هر یک از استان‌ها سهم متفاوتی در استفاده از چک حین مبادلات را داشته‌اند. مشاهده می‌شود استان تهران به تنهایی 48.6 درصد از ارزش چک‌های مبادله شده طی 10 ماه ابتدایی سال جاری را به ثبت رسانده است. در جایگاه دوم نیز حدود 7.7 درصد از کل چک‌ها در اصفهان معامله شده است. خراسان رضوی و آذربایجان شرقی نیز به ترتیب سهمی‌5.6 و 4.5 درصدی از کل چک‌های معامله شده از ابتدای سال تا پایان دی ماه را داشته‌اند.
در مقابل سهم 15 استان شامل کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، لرستان و خراسان جنوبی مجموعا کمتر از 8 درصد کل ارزش چک‌های مبادله‌ای بوده است.به طور کلی هر چک استفاده شده در معاملات، یا وصول می‌شود و یا برگشت می‌خورد. نرخ چک‌های برگشتی می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که واقعیات اقتصادی چقدر با انتظارات معامله‌گران چک هماهنگ بوده است. به عبارت دیگر هر فرد با تصور خود نسبت به درآمد اکتسابی در آینده اقدام به معامله با چک می‌کند و چنانچه اوضاع بر اساس انتظارات افراد پیش نرفته باشد، وصول چک با مشکل مواجه می‌شود.مشاهده می‌شود به طور کلی کمتر از 12 درصد ارزش کل چک‌های معاملاتی طی 10 ماهه سال جاری، برگشت خورده است.