چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳
گزارش بانک مرکزی از تغییرات بازار مسکن در شهر تهران

افزایش کم‌رمق قیمت مسکن در آخرین روزهای 1402

آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران طی اسفند 1402 نسبت به ماه قبل نزدیک به 4 درصد افزایش یافته است. این افزایش در حالی رخ داده که تعداد معاملات مسکن تقریبا در سطح بهمن ماه مانده است.به گزارش اکوایران، بانک مرکزی در آخرین گزارش خود آماری در خصوص وضعیت بازار مسکن در شهر تهران طی اسفند 1402 ارائه داده است.
بر اساس اطلاعات مندرج در این گزارش، تعداد معاملات مسکن در این ماه تقریبا در سطح بهمن ماه بوده و تنها یک کاهش جزئی را شاهد بوده است. این در حالی است که این شاخص نسبت به اسفند سال گذشته اُفت بیش‌تری را تجربه کرده است که نشان می‌دهد افراد در اسفند 1402 در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل تقاضای کمتری برای خرید خانه در پایتخت داشته‌اند. همچنین، بررسی‌های بیش‌تر نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در اسفند 1402 هم نسبت به اسفند سال گذشته و هم نسبت به یک ماه قبل افزایش یافته و از محدوده 78 میلیون‌ تومان در بهمن به 81 میلیون تومان در اسفند رسیده است.
تقاضای خرید خانه ب
رای پایتخت‌نشین‌ها
گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن پایتخت نشان می‌دهد که در اسفند ماه 6 هزار و 179 واحد مسکونی معامله شده است. این تعداد نسبت به بهمن ماه اُفت 0.1 درصدی داشته است. بنابراین می‌توان این‌طور برداشت کرد که سطح معاملات تقریبا ثابت مانده است. با این حال وقتی تعداد معاملات خانه در تهران با اسفند سال 1401 مقایسه می‌شود کاهش شدیدتری به چشم می‌خورد. به بیان دقیق‌تر، این رقم در اسفند سال 1401 برابر با 6 هزار و 605 واحد مسکونی بوده است که 6.4 درصد نسبت به اسفند 1402 بیش‌تر بوده است.
بجز تعداد معاملات که با تغییرات جزئی نسبت به بهمن همراه بوده، قیمت مسکن نیز فراز و فرودهایی را در این مدت تجربه کرده است. شواهد آماری نشان می‌دهد که در اسفند 1402 قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران 81 میلیون و 400 هزار تومان بوده است. این رقم در بهمن ماه برابر با 78 میلیون و 400 هزار تومان بوده است. بنابراین قیمت مسکن با رشد ماهانه 3.8 درصدی قیمت از کانال 70 میلیون تومان خارج و وارد کانال 80 میلیون تومان شده است.البته تغییرات قیمت نسبت به اسفند سال 1401 شدیدتر بوده است. در اسفند سال 1401 متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران 65 میلیون و 200 هزار تومان بوده است. بنابراین قیمت مسکن در پایتخت طی اسفند 1402 به میزان 24.8 درصد نسبت به مدت مشابه در یک سال قبل افزایش یافته است.
مجموع این تحولات نشان می‌دهد که اولا قیمت مسکن در تهران طی اسفند ماه نسبت به بهمن افزایش قیمت کمی‌داشته اما نسبت به اسفند یک سال قبل افزایش چشم‌گیری را تجربه کرده است. در سوی دیگر، معاملات مسکن نیز تقریبا در یک ماه پایانی سال ثابت مانده و تغییر خاصی نداشته اما مقایسه آن با اسفند سال 1401 نشان می‌دهد که حدود 6 درصد معامله مسکن در تهران کاهش یافته است. کاهش معاملات می‌تواند سیگنالی از کاهش تقاضای موثر برای خرید خانه باشد و تغییر نکردن شدید قیمت خانه نیز می‌تواند به دلیل رشد‌های شدید صورت گرفته در طی 1401 و اوایل 1402 باشد. به بیان دیگر، به نظر می‌رسد بازار مسکن در تهران به نوعی در پی شوک‌های قبلی رشد قیمت خود را پیش‌خور کرده و فعلا در برابر شوک‌های جدید توان واکنش‌نشان‌دادن ندارد.