چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳

سایه جنگ غزه بر ضیافت افطار بایدن

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد تعدادی از میهمانانی که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای میهمانی افطار سه‌شنبه شب به وقت محلی به کاخ سفید دعوت کرده است، دعوت او را به دلیل حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه رد کرده‌اند. شبکه خبری سی‌ان‌ان روز دوشنبه به وقت محلی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که روز سه شنبه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا یک ضیافت افطاری بسیار کوچک را به مناسبت ماه رمضان در کاخ سفید میزبانی خواهد کرد. سی ان ان گزارش داد که سه منبع به او گفتند با توجه به نارضایتی از حمایت دولت آمریکا از اسرائیل، تعدادی از افرادی که به این شام دعوت شده بودند، این دعوت را رد کرده‌اند.یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت انتظار می‌رود کامالا هریس معاون رئیس جمهور، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی، دستیاران ارشد کاخ سفید و کمتر از دهها میهمان دعوت شده در این گردهمایی کوچک شرکت کنند.
به گفته یک مقام ارشد دولت، مقامات امیدوارند که این شام، فرصتی را برای میهمانان فراهم کند تا مستقیماً با رئیس جمهور صحبت کنند و نگرانی‌های خود را در مورد درگیری اسرائیل و حماس در میان بگذارند.
سرانجام پس از نزدیک به ۶ ماه از جنگ اسرائیل در غزه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ با ۱۴ رای مثبت این شورا و نیز رای ممتنع آمریکا و عدم وتوی این کشور، با قطعنامه‌ ۲۷۲۸ را برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه موافقت کردند تا در ۱۵ روز باقیمانده در ماه مبارک رمضان (از زمان تصویب قطعنامه) آتش بس میان اسرائیل و حماس برقرار شود.