چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳

سقوط دو بالگرد نظامی آمریکا

به گزارش رسانه‌های آمریکایی و مقامات دفاعی این کشور, در جدیدترین سوانح هوایی بالگردهای نظامی آمریکا, دو بالگرد آپاچی ارتش این کشور ظرف ۴۸ ساعت گذشته سقوط کرده اند.
به گزارش «ان تی دی» سخنگوی لشکر هفتم پیاده نظام گفت: اولین سانحه دوشنبه شب در پایگاه لوئیس-مک‌کورد در واشنگتن حوالی ساعت ۲۱:۳۰ (به وقت آمریکا) رخ داد که در آن یک بالگرد آپاچی ای اچ ۶۴ ای سقوط کرد.
در جریان این سانحه که در تمرین تیپ ۱۶ هوانوردی رزمی رخ داد، دو خلبان مجروح شدند.
به گفته این سخنگوی مقامات در حال بررسی علت این حادثه هستند.
همچنین ارتش آمریکا اعلام کرد که یک فروند بالگرد آپاچی ای اچ ۶۴ ای از تیپ ۴ هوانوردی رزمی، لشکر ۴ پیاده نظام آمریکا در پایگاه فورت کارسون واقع کلرادو در حدود ساعت ۱۸:۳۰ بعد از ظهر سقوط کرده است.
این حادثه باعث شد دو سرباز آمریکایی با جراحات جزئی در بیمارستان بستری شوند.
آخرین حوادث پس از چندین مورد سقوط بالگرد‌های آپاچی از جمله در یوتا و می سی سی پی در ماه فوریه رخ می‌دهد. حادثه سقوط بالگرد در می سی سی پی منجر به کشته شدن دو خلبان آمریکایی شد.
این سوانح که هر دو شامل بالگرد‌های آپاچی ای اچ ۶۴ ای بود، باعث شد گارد ملی آمریکا دستور توقف پرواز تمام ناوگان خود از این مدل خاص را بدهد تا بررسی‌های ایمنی انجام شوند.
توقف استفاده از این بالگردها کمتر از یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش آمریکا پس از برخورد دو بالگرد آپاچی به یکدیگر در آلاسکا که منجر به کشته شدن سه نفر شد، دستور توقف پرواز بالگردهای آپاچی را صادر کرد.
در ماه نوامبر نیز بر اثر سقوط یک بالگرد بلک‌هاک ام اچ ۶۰ بر فراز دریای مدیترانه, پنج سرباز نیروی ویژه ارتش آمریکا کشته شدند.
به گزارش بیزینس اینسایدر، در سال ۲۰۲۳، ۳۰ نیروی نظامی آمریکا در حوادث مربوط به بالگردهای نظامی کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند.