چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳

شکست بزرگ پروژه پهپادی بریتانیا

نشریه انگلیسی فاش کرد یک نوع پهپاد جاسوسی-تهاجمی ارتش انگلیس بعد از تولید به نواقص فراوان برخورده، قابلیت پرواز را در شرایط آب‌وهوایی بد نداشته و در نتیجه به دلیل عملکرد فاجعه‌بار به جز برای آموزش مورد استفاده این ارتش قرار ندارند.
نشریه «تایمز» نوشت، ناوگان پهپادهای جاسوسی-شناسایی انگلیسی از مدل «واچ‌کیپر» با وجود آنکه هر کدام پنج میلیون پوند قیمت دارند در شرایط آب‌وهوایی بد قابلیت اجرای عملیات نداشته و هیچ کدام از آنها در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
به گزارش تایمز یک قانونگذار بریتانیایی فاش کرد این پهپادها بعد از تولید دستخوش تغییراتی گسترده شده و نیاز به بیش از ۲۰۰۰ تغییر ضروری و در نتیجه وزن بیش از حد سنگین پیدا کرده و یک «فاجعه تمام‌عیار» را رقم زده‌اند و هشت عدد از آنها با ۴۰ میلیون پوند هزینه اخیرا کنار گذاشته شدند.
به نوشته تایمز پهپادهای واچ‌کیپر بر مبنای پهپادهای اسرائیلی «هرمس ۴۵۰» ساخته شده‌اند.
کریس لینکلن-جونز، سرگرد سابق ارتش انگلیس سال‌ها قبل از سوی مقام‌های این کشور مامور به تحلیل تاثیرگذاری این پهپادهای اسرائیلی و ساخت یک نمونه کپی‌برداری شده از آن برای وزارت دفاع انگلیس شده بود.
تحقیقات او که عمدتا در اراضی اشغالی اجرا شدند نهایتا منجر به ساخت پهپادهای واچ‌کیپر، یکی از بزرگترین پروژه‌های پهپادی وزارت دفاع انگلیس که ۱.۴ میلیارد پوند هزینه برداشت، شده و ۵۴ عدد از آنها برای ارتش انگلیس خریداری شدند.
به نوشته تایمز، لینکن-جونز پهپادهای هرمس ۴۵۰ را «بهترین پهپاد در جهان» خوانده و اظهار کرده بود که این پهپاد قادر به جاسوسی کردن از اهدافش برای بالغ بر ۱۷ ساعت است. این پهپادها که همچنین تحت نام «زیک» هم شناخته می‌شوند در ارتفاع ۱۸۰۰۰ پایی تقریبا بی صدا شده و دیدنشان غیرممکن است. این پهپادها قابلیت تسلیح به انواع مهمات و اجرای حملات دقیق را دارند. کارشناسان معتقدند این نوع پهپاد که از سوی اسکادران ۱۶۱ نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی مشهور به «مار سیاه» عملیاتی می‌شود برای اجرای عملیات‌ها بر فراز غزه و اجرای حملات در داخل لبنان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
با این وجود نسخه شدیدا تغییر یافته انگلیسی، این پهپادها یعنی واچ‌کیپر موفقیت چندانی نداشته و تاکنون تعدادی از آنها به دلیل اضافه شدن یک سری ویژگی‌های دیگر به این پهپادها و متعاقب آن افزایش وزنشان سقوط کرده‌اند. این پهپاد در برخی از شرایط آب و هوایی قابل استفاده نیست و به دنبال یک تحقیقات از سوی کمیته دفاعی مجلس عوام انگلیس مشخص شد که این پهپاد بعد از آنکه با دیرکرد فراوان وارد چرخه خدمتی شد به ۲۶۵ ویژگی کاربری و ۱۹۱۰ ویژگی سیستمی مضاعف نیاز پیدا کرد.