دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
دبیر شرکت خدماتی شهرک صنعتی اردبیل ۲ تأیید کرد

سرریز ‌فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل به قره‌سو

رودخانه قره‌سو در شهرستان نمین این روزها با سرریز شدن فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل، آلوده به فاضلاب شده است.بازدید میدانی از شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل نشان می‌دهد که به دلیل غفلت و بی‌توجهی مسئولان در عدم بالا بردن ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل، این مجموعه به دنبال بارش باران و سرریز شدن آب آلوده به پساب در این مجموعه به قره‌سو و زمین‌های اطراف شهرستان نمین سرریز شده است.
دبیر شرکت خدماتی شهرک صنعتی اردبیل ۲ با تأیید این موضوع و سرریز شدن فاضلاب شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل، اظهار داشت: ما تنها تصفیه‌خانه شماره یک را با ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب تحویل گرفتیم و مدول دوم دارای اشکالات زیادی است و هنوز تحویل گرفته نشده است.
بهزاد اعلمی‌تصریح کرد: در سال‌های اخیر به صورت مکرر مشکل جمع شدن آب‌های جاری در خیابان‌های شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل و سرریز شدن تصفیه‌خانه فاضلاب این شهرک را به دنبال بارش باران و جمع شدن آب به گوش مسئولان رسانده‌ایم ولی هیچ یک از مسئولان اقدامی‌عملی در این زمینه انجام ندادند.
وی گفت: صاحبان واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک که به صورت منظم و مرتب شارژ خود را پرداخت می‌کنند، شاکی این موضوع بوده و در ۲ روز گذشته معابر شهرک مملو از آب سطحی آلوده به پساب شده و از منگول‌های دفع فاضلاب، آب آلوده سرریز و در خیابان‌ها جاری شده و تردد صاحبان واحدهای تولیدی و مراجعین به شهرک را با مشکلاتی جدی روبه‌رو کرده است.
دبیر شرکت خدماتی شهرک صنعتی اردبیل ۲ افزود: متأسفانه برخی از واحدهای تولیدی همچون کارخانه سبلان پارچه ۲ برابر ظرفیت خود پساب به تصفیه‌خانه وارد می‌کند و در کنار آن برخی واحدهای تولیدی نیز پساب خود را چندین برابر ظرفیت قبلی وارد این مجموعه کرده که این خود مشکلاتی جدی در این حوزه به وجود آورده است.اعلمی‌در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی واحدهای تولیدی نیز سرب و مواد سمی‌را وارد تصفیه‌خانه می‌کنند که این خود نگرانی‌ها را چندین برابر کرده است.
وی اضافه کرد: زمانی که ورودی به تصفیه‌خانه بیش از خروجی باشد، قطعا مشکلاتی را در تصفیه پساب و ورود آن به محیط پیرامونی شاهد هستیم که رهاسازی این پساب‌های آلوده به قره‌سو و اراضی اطراف مشکلاتی جدی رقم زده است.دبیر شرکت خدماتی شهرک صنعتی اردبیل 2 بیان کرد: باید واقعیت‌ها را بگوییم تا مسئولان دنبال راهکار سریع و جدی باشند هر چند که محیط زیست تنها به شکایت بسنده کرده و مدام ما را مقصر می‌داند در حالی که زیرساخت‌ها باید در این شهرک که در مرحله واگذاری زمین در فازهای سه و چهار است، پیش‌بینی لازم برای ظرفیت تصفیه‌خانه و مراحل فروش پساب استاندارد به خود واحدهای صنعتی انجام شود.
اعلمی‌به آلوده بودن آب این شهرک صنعتی نیز اشاره کرد و ادامه داد: در حالی که باید از منبع آب با کیفیت تحویل صاحبان واحدهای صنعتی شود، متأسفانه آب آلوده تحویل صنعتگران شده و این دغدغه فعالان تولیدی و اقتصادی را چندین برابر کرده است.
فرماندار شهرستان نمین نیز با تأیید این مشکل و ورود پساب آلوده به رودخانه قره‌سو یادآور شد: با مسئولان آب و فاضلاب به صورت مکرر رایزنی‌هایی را انجام دادیم اما متأسفانه مشکل حل نشده و ما شکایت خود را به صورت رسمی‌از آب و فاضلاب به دادگاه ارجاع دادیم.
طیب امینی تصریح کرد: مسئولان قول داده بودند ظرف یک ماه مشکل فاضلاب ورودی به قره‌سو را برطرف کنند اما این مشکل حل نشده و انتظار می‌رود تدبیری بهتر در این زمینه اندیشیده شود. وی گفت: متولیان امر به ویژه آب و فاضلاب و در کنار آن محیط زیست باید خروجی آب از تصفیه‌‎خانه به قره‌سو را مورد بررسی قرار داده و در صورت آلوده بودن اجازه این کار را ندهند.