; ?>; ?> تعیین تکلیف قانون تجارت بعد از 20 سال - مردم سالاری آنلاين
 
چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳

تعیین تکلیف قانون تجارت بعد از 20 سال

گروه سیاسی: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه نیز با حضور در ساختمان هرمی بهارستان به بررسی موارد در دستور کار پرداختند.
یک عضو هیات رئیسه مجلس درباره علت در دستور قرار نگرفتن گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره دلیل کمبود دارو در جلسه امروز توضیح داد که دستور کار روزهای سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی مربوط به بررسی گزارش‌های نظارتی و همچنین طرح سوالات نمایندگان از وزرا است، اما با توجه به اینکه ایرادات شورای نگهبان در لایحه تجارت در دستور مجلس شورای اسلامی است قرار شد که گزارش کمیسیون بهداشت مطرح نشود تا بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه تجارت به اتمام برسد چرا که مجلس هفته آینده وارد بررسی بخش دوم لایحه بودجه می‌شود و عملا فرصتی برای اتمام لایحه تجارت وجود ندارد. محمد باقر قالیباف رئیس مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه درباره وضعیت بازار ارز گفت که با توجه به اینکه جلسه مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت بازار ارز به تاخیر افتاد، حتما ما جلسه‌ای را هفته‌ آینده برگزار خواهیم کرد.
مصوبات مجلس
در جریان جلسه علنی روز سه شنبه، نمایندگان مجلس ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در خصوص لایحه تجارت، ارجاعی از شورای نگهبان را در دستور کار داشتند که در نهایت با تصویب مواد ۱۱۵۱ تا ۱۳۴۳ این لایحه، رسیدگی به لایحه مذکور را به پایان رساندند.
بعد از اتمام بررسی موارد اعاده شده در شورای نگهبان در لایحه تجارت مجتبی ذوالنوری گفت: لایحه تجارت از مجلس هفتم در دستور مجالس مختلف قرار داشت این لایحه در پنج دوره مجالس مختلف معطل مانده بود که به همت نمایندگان در مجلس یازدهم یعنی بعد از حدود ۲۰ سال تعیین تکلیف شد. نایب رئیس مجلس تاکید کرد: مصوبات مجلس شورای اسلامی در لایحه تجارت و تبدیل آن به قانون می‌تواند گام موثری در بحث تجارت، رونق اقتصادی، تعیین تکلیف و بهبود وضعیت شرکت‌ها داشته باشد. نمایندگان همچنین در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در خصوص طرح اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان این طرح به کلیات آن رای مثبت دادند و ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی را اصلاح کردند.
بررسی طرح ساماندهی اراضی کشاورزی براساس اصل 85
در ادامه جلسه علنی امروز، تقاضای بررسی طرح ساماندهی و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی و تعیین تکلیف آن پس از فوت مالک طبق اصل ۸۵ اعلام وصول شد.
محمد رشیدی در هنگام قرائت اعلام وصول اظهار کرد: این طرح در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار دارد منتها به دلیل اهمیت موضوع و فرصت کوتاه باقی‌مانده تا پایان عمر مجلس یازدهم عده‌ای از نمایندگان تقاضای بررسی آن طبق اصل ۸۵ را مطرح کردند که امروز اعلام وصول شد.