; ?>; ?> معضل کمبود موشک در ارتش اوکراین - مردم سالاری آنلاين
 
چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳

معضل کمبود موشک در ارتش اوکراین

رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: فقدان موشک‌های دفاع هوایی، دست ما را برای خنثی کردن حملات موشکی هفته گذشته روسیه به بزرگترین نیروگاه برق‌مان در اطراف کی‌یف بست. به گزارش رویترز، این اظهارات ولودیمیر زلنسکی در ادامه درخواست‌های مکرر او به متحدان غربی‌اش برای ارسال سامانه‌های دفاعی کمیاب، نشان‌دهنده وخامت اوضاع اوکراین در سایه حملات رو به افزایش روسیه به زیرساخت‌های انرژی این کشور است.
رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس ادعا کرد: از ۱۱ موشک پرتاب شده [روسیه]، هفت موشک را منهدم کردیم و چهار موشک باقی‌مانده نیروگاه تریپیلیا را تخریب کرد. موشک‌های ما برای دفاع از تریپیلیا تمام شده بود. او پیشتر به متحدانش گفته بود که مجبور است در مورد اینکه از چه چیز محافظت کند دست به اولویت‌بندی بزند و این مستلزم تصمیمات سختی است. او همچنین گفته است که در صورت تداوم حملات روسیه، ذخیره موشکی اوکراین به طور کامل تمام خواهد شد.
نیروگاه حرارتی تریپیلیا بزرگترین تأسیسات انرژی در نزدیکی کی‌یف با ظرفیت یکهزار و ۸۰۰ مگاوات بود. بر اساس این گزارش، روسیه از اواسط مارس (اواخر اسفند) حملات ترکیبی موشکی و پهپادی خود را برای هدف قرار دادن شبکه انرژی اوکراین آغاز کرده است. در نتیجه این حملات اوکراین هفت گیگاوات از ظرفیت تولید برق خود را از دست داده و نیروگاه‌های حرارتی بزرگ و قابلیت انتقال آن تا حد زیادی آسیب دیده است.
مسکو می‌گوید هدف این حملات کاهش مقاومت اوکراین و تلافی حملات انجام شده اخیر به خاک روسیه است.
متحدان غربی اوکراین تمایلی به ارسال پدافند هوایی اضافی به اوکراین ندارند چراکه پدافند مورد نیاز طبق اعلام کی‌یف ۲۵ سامانه پاتریوت است. در پی درخواست‌های مکرر کی‌یف، آلمان تحویل سامانه جایگزین غیر از پاتریوت را متعهد شده است.