چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
لوپوئن بررسی کرد

پیدا و پنهان قدرت موشکی ایران

روزنامه فرانسوی عنوان کرد هدف حمله ایران به اسرائیل صرفاً وارد کردن خسارات جانی و مادی نبود.
۱۸۵ پهپاد، ۳۶ موشک کروز و ۱۱۰ موشک بالستیک. طوفانی از آتش و فناوری در طول شب شنبه تا یکشنبه به‌سوی اسرائیل شلیک شد. تهران برای پاسخ به حمله به کنسولگری‌اش در دمشق، از تسلیحاتی بسیار برتر از آن چه که از هفت اکتبر توسط حماس و جهاد اسلامی استفاده شده بود، بهره برد. به نقل از لوپوئن، سیستم‌های دفاعی رژیم صهیونیستی برای چندین ساعت پرتنش به کار افتادند که توسط نیروهای آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی و حتی اردنی پشتیبانی می‌شد.
بنوآ بی آن، تاریخ‌نگار نظامی عنوان می‌کند با این‌حال، دولت یهود اشتباه می‌کند که بر کیفیت سیستم‌های دفاعی خود تکیه کند. او اطمینان می‌دهد که هدف حمله ایران فقط ایجاد خسارات انسانی و مادی نبوده است. تهران از حمله خود تجربیات ارزشمندی به دست خواهد آورد؛ به آن اجازه می‌دهد تا کیفیت تسلیحات خود و دفاع دشمن را بسنجد. زورآزمایی استراتژیک و نظامی تازه شروع شده است.
به نظر این تاریخ‌نگار، ایران دارای زرادخانه قابل‌توجهی از پهپادهای مدل‌های مختلف است که چندین مورد از آنها می‌توانند به‌عنوان مهمات دوربرد مورداستفاده قرار گیرند همانند «شاهد-۱۳۶» و «شاهد-۲۳۸» اما به نظر نمی‌رسد که ایران مدرن‌ترین سلاح‌های خود را در این حمله به کار گرفته باشد. احتمال شکست آنها از لایه‌های پدافند هوایی و جنگنده‌ها، موشک‌های زمین‌به‌هوا با انواع مختلف و برد زیاد بود، اما احتمالاً این نقش آنها نبود. آنها بیشتر برای وادارکردن اسرائیل به استفاده از بخشی از ابزار خود برای مصرف مهمات که در مجموع هزینه بیشتری داشت، مورد استفاده قرار گرفتند.
ما همچنین می‌توانیم فکر کنیم که تهران می‌خواست واکنش اسرائیل به دسته‌های مختلف تسلیحات را ارزیابی کند و توانایی‌های خود را برای هماهنگ‌کردن مهمات مختلف در یک حمله همزمان بهبود بخشد.