پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

توقف مذاکرات آتش بس غزه در قطر

نخست وزیر قطر دیروز (چهارشنبه) کشتار غیرنظامیان فلسطینی در غزه و سیاست قحطی و گرسنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم این منطقه را محکوم کرد. او همچنین از متوقف شدن مذاکرات آتش‌بس خبر داد.
محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه قطر گفت که با نخست وزیر رومانی درباره تحولات «خاورمیانه» صحبت کرده است.
طبق گزارش الجزیره، وی گفت: ما کشتار غیرنظامیان فلسطینی و سیاست محاصره و گرسنگی در غزه را محکوم می‌کنیم. نباید مجازات جمعی مردم فلسطین توسط اسرائیل ادامه پیدا کند.
نخست وزیر قطر تأکید کرد: منطقه خاورمیانه در شرایط سخت و پیچیده‌ای به سر می‌برد و ما از تمام طرف‌ها می‌خواهیم تنش را کاهش دهند.
وی افزود: ما از آغاز جنگ نسبت به گسترش نزاع هشدار دادیم. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم به مسئولیت خود عمل کند. برخی کشورها درباره نزاع‌ها به‌ویژه جنگ غزه سیاست یک بام و دو هوا را در پیش می‌گیرند.
نخست وزیر قطر تأکید کرد: ما از تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی حمایت می‌کنیم. مذاکرات درباره غزه شاهد لغزش‌هایی است که ما تلاش می‌کنیم آن را از بین ببریم تا به رنج و مشکلات مردم غزه پایان دهیم. مذاکرات در مورد آتش‌بس غزه و آزادی اسرا در مرحله حساسی قرار دارد. ما تا آنجا که ممکن است سعی می‌کنیم به این انسداد بپردازیم.
نخست‌وزیر قطر در کنفرانس مطبوعاتی با مارسل چیولاکو، نخست‌وزیر رومانی همچنین افزود مذاکرات آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و حماس متوقف شده است.
او همچنین گفت: مذاکرات آتش‌بس میان دو طرف متوقف شده است. دوحه از ابتدای این جنگ علیه گسترش حلقه درگیری هشدار داده است و امروز ما در جبهه‌های مختلف درگیری می‌بینیم. ما دائما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که مسئولیت‌های آن را به عهده بگیرند و این جنگ را متوقف کنند. مردم غزه با محاصره و گرسنگی روبرو هستند و از کمک‌های بشردوستانه به‌عنوان ابزاری برای باج‌خواهی سیاسی استفاده می‌شود.