پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

بگو مگوی باکو و پاریس

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان دیروز (چهارشنبه) با اشاره به تصمیم پاریس درباره فراخواندن سفیر فرانسه از باکو گفت، تهدید و فشار نتیجه‌ای برای فرانسه در پی نخواهد داشت.
پیشتر وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور «آن بویلون»، سفیر فرانسه در جمهوری آذربایجان را بابت رایزنی در میانه تنش‌ها در روابط بین باکو - پاریس فراخوانده است.
در این رابطه سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به این تصمیم ماکرون گفت: فرانسه به صورت جدی تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط بین باکو و پاریس را که بر اساس حق حاکمیت و یکپارچگی قلمرو است، زیر سوال برده است.
وی افزود: پاریس با اقداماتی در سه سال و نیم گذشته اوضاع را متشنج کرده است. طرف جمهوری آذربایجان بارها گفته که صحبت با زبان زور و فشار هیچ نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.
سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان همچنین خاطرنشان کرد: باکو تمامی اقدامات لازم را برای حفاظت از منافع ملی خود به کار می‌بندد.
روابط بین فرانسه و جمهوری ‌آذربایجان از پیش بر سر تنش‌هایی بر سر منطقه قره‌باغ متشنج شده است. فرانسه از متحدان دیرینه ارمنستان و میزبان جمع کثیری از مهاجران ارمنی است.
ارمنستان در پی تنش با روسیه، بیش از گذشته به همکاری دفاعی با فرانسه اتکا کرده است. در فوریه ۲۰۲۴، ارمنستان توافقی را برای خرید تفنگ‌های نقطه‌زن از یک کمپانی ساخت تسلیحات فرانسوی امضا کرد اما مبلغ آن فاش نشده است. در اکتبر ۲۰۲۳ نیز پاریس فروش تجهیزات نظامی شامل سه سیستم راداری و وسایل دید در شب را به ارمنستان اعلام کرد که باعث خشم باکو شد.