پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

چهره زشت حواشی در لیگ بسکتبال

در حالی که تنها یک بازی از مرحله یک چهارم نهایی لیگ بسکتبال باقی است، فدراسیون بسکتبال برای رسیدگی و کنترل حواشی جلسه برگزار کرد. به گزارش ایسنا، مرحله یک چهارم نهایی لیگ برتر بسکتبال مردان ایران در حالی با برگزاری یک بازی دیگر به پایان می‌رسد که حواشی بسیار زیادی در مسابقات مختلف این مرحله ایجاد شد که چهره زشتی را برای لیگ برتر ساخت. در بازی‌هایی که ۸ تیم پایانی لیگ برتر به صورت رفت و برگشت برگزار کردند، اهالی این رشته بارها شاهد درگیری بازیکنان تیم‌های مهمان با هواداران تیم‌های میزبان، روی سکوها و حتی گاها داخل زمین بودند؛ اتفاقی که در یک لیگ حرفه‌ای به ندرت دیده می‌شود.
نکته مهم اما آنجایی است که فدراسیون بسکتبال در حالی جلسه سازمان لیگ، کمیته داوران و کمیته فنی مسابقات سازمان لیگ را روز سه‌شنبه ۲۸ فرودین ۱۴۰۳، برای بررسی حواشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ برتر برگزار کرد که تنها فقط یک بازی از مسابقات این مرحله باقی است. ضمن اینکه باید تاکید کرد حواشی این مرحله از همان بازی‌های دوم سری آغاز شد و در مسابقات مختلف حواشی وجود داشت که شاید بهتر بود فدراسیون به جای نوش دارو بعد از مرگ سهراب، در همان ابتدای کار قوانین سفت و سخت‌تری را برای کنترل حواشی وضع می‌کرد. با این وجود، حالا که از مرحله یک چهارم نهایی لیگ برتر تنها یک بازی بین تیم‌های طبیعت و نفت باقی مانده، بهتر است فدراسیون بسکتبال قوانینی که در این جلسه برای مرحله یک چهارم نهایی وضع کرده را حداقل در مراحل باقی مانده لیگ (نیمه‌نهایی و فینال) با اقتدار عملی کند تا شاید کمی از چهره زشت حواشی در لیگ کاسته شود. در صورت ایجاد هرگونه بی‌نظمی، توهین و پرتاب اشیا توسط تماشاگران تیم میزبان که موجب اختلال در نظم برگزاری مسابقات شود، بازی متوقف خواهد شد. در صورت تکرار، تیم میزبان موظف به تخلیه تماشاگران توسط یگان ویژه در کمترین زمان ممکن است. در صورت امتناع، با تصمیم سرداور، ناظر و نماینده فدراسیون نتیجه بازی ۲۰ بر صفر به سود تیم حریف اعلام و باخت فنی اعمال خواهد شد.
در خصوص ادامه میزبانی تیم متخلف و حضور تماشاگران، کمیته فنی مسابقات سازمان لیگ باتوجه به محدودیت زمانی تا تشکیل کمیته انضباطی تصمیم گیری خواهد کرد. همچنین درصورت رفتار تحریک‌کننده کادر فنی و بازیکنان علیه تماشاگران یا تیم حریف، با تشکیل کمیته فنی مسابقات سازمان لیگ در پایان بازی فرد خاطی محروم و پرونده او به کمیته انضباطی ارجاع داده می‌شود. شایان ذکر است، حضور یگان ویژه در تمامی بازی‌ها الزامی خواهد بود.