دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۳

پرونده انتخاب سرمربی تیم ملی بسکتبال باز شد

با توجه به اتمام قرارداد سرمربی ترکیه‌ای تیم ملی بسکتبال، کمیته فنی فدراسیون بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای هدایت این تیم را در دستور کار قرارداده است؛ البته این مربی همچنان یکی از گزینه‌هاست.
به گزارش مهر، وضعیت ادامه همکاری «هاکان دمیر» با فدراسیون بسکتبال به عنوان سرمربی تیم ملی یکی از ابهاماتی بود که سال گذشته پیرامون این تیم و فدراسیون ایجاد شد.
بعد از عدم نتیجه گیری مطلوب در رقابت‌های جام جهانی که با ناکامی در کسب سهمیه المپیک همراه بود و حضور نه چندان پُررونق در بازی‌های آسیایی، این ابهام وقتی بیشتر شد که دمیر دی سال گذشته هدایت تیم «مانیسا» در لیگ ترکیه را بر عهده گرفت.
با این اوصاف تصمیم گیری در مورد سرمربی تیم ملی بسکتبال به بعد از رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا موکول شد. دیدار با قطر و هند در چارچوب پنجره نخست این رقابت‌ها، اسفند سال گذشته برگزار شد و تیم ملی ایران در هر دو دیدار صاحب برتری شد.
با این حال بازهم در مورد دمیر و پرونده قراردادش تصمیمی گرفته نشد. فدراسیون بسکتبال اما با لحاظ کردن زمان اتمام قرارداد‌هاکان دمیر (اردیبهشت ۱۴۰۳) بررسی‌ها برای تعیین تکلیف سرمربی تیم ملی را آغاز کرده است. این فدراسیون در این مرحله از انتخاب سرمربی، همزمان گزینه‌های داخلی و خارجی را برای انتخاب مدنظر قرار دارد که البته خودِ‌هاکان دمیر هم یکی از آنها است.
در همین رابطه کمیته فنی فدراسیون بسکتبال روز شنبه نخستین نشست خود در سال جاری را برگزار کرد تا بررسی اجمالی در مورد گزینه‌های هدایت تیم ملی بسکتبال صورت بگیرد.
جواد داوری رئیس فدراسیون، محسن معزی فر دبیر فدراسیون، عنایب الله آتشی عضو هیات رئیسه و کارشناس خبره، علی توفیق و محسن شاه علی کارشناسان بسکتبال از افراد حاضر در این نشست بودند. فرزاد کوهیان عضو کمیته فنی هم به دلیل حضور در خارج از کشور، به صورت آنلاین این نشست را همراهی کرد.
سعید تابش‌نیا سخنگوی کمیته فنی فدراسیون بسکتبال که در این نشست حاضر بود در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد موضوعات مطرح شده در نشست توضیح داد و گفت: بیشتر زمان جلسه به بررسی گزینه‌های هدایت تیم ملی گذشت. برای انتخاب سرمربی جدید، گزینه‌های داخلی و خارجی مطرح هستند. رزومه این گزینه‌ها در اختیار اعضای کمیته فنی قرار گرفت و بررسی اجمالی در مورد آنها انجام شد.
وی تصریح کرد: قرار بر این شد هر یک از اعضای کمیته فنی، در مورد گزینه‌های موردنظر تحقیق و بررسی شخصی خود را داشته باشند و نتیجه را تا پایان هفته به فدراسیون اعلام کنند تا مسئولان فدراسیون بر اساس نظرات ارایه شده، جمع بندی لازم را داشته باشند.
سخنگوی کمیته فنی فدارسیون بسکتبال از اشاره به نام گزینه‌های مطرح شده امتناع کرد و گفت: گزینه‌های خارجی از کشورهای صاحب سبک هستند. گزینه‌های داخلی هم قاعدتا همگی از مربیان موفق بسکتبال کشورمان به حساب می‌آیند که به خاطر پیگیری لیگ برتر بهتر است نامی از آنها نبریم.
تابش نیا در پاسخ به این پرسش که «به نظر می‌رسد با توجه به اتمام قرارداد‌هاکان دمیر و مطرح شدن گزینه‌ها جدید، فدراسیون تمایلی به تمدید قرارداد با این مربی ندارد و باید پرونده او در بسکتبال ایران را مختومه در نظر گرفت؟»، گفت: در مورد گزینه‌های موردنظر فقط به این اشاره می‌کنم که‌هاکان دمیر هم یکی از گزینه‌های خارجی برای هدایت تیم ملی است. یعنی نام وی در فهرست گزینه‌ها بود اما او در همین حد که کاندیدا به حساب می‌آید. در مورد وی هم مانند دیگر گزینه‌ها باید نظرات اعلام و جمع بندی شود.
سخنگوی کمیته فنی فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: در کل اینکه‌هاکان دمیر کماکان هدایت تیم ملی را بر عهده داشته باشد و قرارداد با او تمدید شود یا اینکه مربی دیگری هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد و او خارجی باشد یا داخلی، هیچ چیز مشخص نیست.
نظرات اعضای کمیته فنی و جمع‌بندی فدراسیون، تا حدی این ابهام
را بر طرف می‌کند.