دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
نیوزویک خبر داد

عبور ترامپ از بایدن در ایالت‌های کلیدی

نشریه نیوزویک در گزارشی با اشاره به نتایج یک نظرسنجی جدید برای انتخابات پیش روی آمریکا، از پیشتازی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور نسبت به جو بایدن، رئیس‌جمهوری فعلی در بیشتر ایالت‌های میدان نبرد خبر داد.
، نتایج یک نظرسنجی اخیر در پنج ایالت میدان نبرد حاکی از رقابتی تنگاتنگ میان بایدن و ترامپ بوده و به نظر می‌رسد در این نظرسنجی، بایدن عقب مانده است.
به نوشته این نشریه، اگرچه بایدن در برخی نظرسنجی‌های سراسری و ایالتی اخیر به پیروزی‌هایی در برابر ترامپ دست یافته است، اما نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ به تعداد انگشت شماری از ایالت‌های کلیدی بستگی دارد.
ترامپ در سال ۲۰۱۶ میلادی توانست آرای ایالت‌های میدن نبرد شامل میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا را که همگی در سال ۲۰۱۲ به باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت آمریکا رای داده بودند، از آن خود کند.
هرچند بایدن در سال ۲۰۲۰ بار دیگر آنها را به نفع دموکرات‌ها برگرداند و در دو ایالت جورجیا و آریزونا هم که پیش‌تر به شدت طرفدار جمهوری خواهان بودند، آرا به نفع وی بود.
براساس قانون اساسی آمریکا، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری توسط الکترال کالج تصمیم گیری می‌شود و برای هر ایالت تعداد مشخصی رای الکترال مشخص می‌گردد. یک نامزد ریاست جمهوری باید ۲۷۰ رای الکترال را برای پیروزی کسب کند و کسب آرای مردمی ملی تعیین کننده نیست.به عنوان مثال ترامپ در سال ۲۰۱۶ آرای مردمی را از دست داد، اما مانند جورج دابلیو بوش رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در سال ۲۰۰۰، آرای الکترال چند ایالت میدان نبرد به پیروزی نهایی وی منجر شد.
نیوزویک در ادامه به تعداد آرای الکترال هر ایالت پرداخته و نتایج نظرسنجی‌های اخیر هر کدام از آنها را مقایسه کرده است.
آریزونا با ۱۱ رای الکترال
بایدن در انتخابات سال ۲۰۲۰ ترامپ را در ایالت آریزونا تنها با اختلاف ۰.۳ درصد آرا (۴۹.۴ درصد به ۴۹.۱ درصد) شکست داد. این نخستین باری بود که یک نامزد دموکرات برای ریاست جمهوری از سال ۱۹۹۶ در این ایالت پیروز می‌شد.
اما در حال حاضر، به نظر می‌رسد نظرسنجی‌ها در آریزونا به نفع ترامپ باشد. براساس نظرسنجی‌های انجام گرفته، ترامپ در آریزونا حدود ۴.۵ امتیاز از بایدن جلوتر است.
این نشریه یادآوری کرده است که تاکنون هیچ یک از نظرسنجی‌های انجام گرفته در ایالت آریزونا که در سال جاری انجام شده، حاکی از پیشتازی بایدن در برابر ترامپ نیست.
جورجیا با ۱۶ رای الکترال
ایالت جورجیا همانند آریزونا، از دیگر میدان‌های نبردی بود که سبب پیروزی بایدن در سال ۲۰۲۰ شد و برای اولین بار از سال ۱۹۹۲ شاهد گرایش ساکنان آن به سمت دموکرات‌ها بود. بایدن چهارسال پیش توانست با اختلاف ۰.۲ درصد (۴۹.۵ درصد در برابر ۴۹.۳ درصد) ترامپ را شکست دهد.با این حال، به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۲۴ همه چیز برعکس شود. براساس نظرسنجی‌های اخیر، ترامپ در حال حاضر نزدیک به ۴۹.۷ آرا را در مقایسه با ۴۵.۵ آرای بایدن در اختیار دارد.
میشیگان با ۱۵ رای الکترال
این ایالت از دیگر ایالت‌های کلیدی انتخابات سال ۲۰۲۰ بود که در آن رئیس جمهوری کنونی آمریکا توانست ترامپ را پشت سر بگذارد.اما اکنون به نظر می رسد ترامپ محبوب تر است، به گونه ای که براساس نظرسنجی‌های انجام گرفته رئیس جمهوری سابق جمهوری خواه نزدیک به ۴۷.۴ درصد آرا را در مقابل ۴۴.۱ بایدن از آن خود کرده است.
پنسیلوانیا با ۱۹ رای الکترال
پنسیلوانیا در سال ۲۰۱۶ از ایالت‌هایی حامی ترامپ بود، اما در سال ۲۰۲۰ به سمت بایدن گروید. این ایالت از سال ۱۹۸۸ در زمره ایالت‌های میدان نبردی هوادار دموکرات‌ها بود و حتی در سال ۲۰۱۶ هم به جمهوری خواهان پشت کرد. به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۴ هم این ایالت محل تولد بایدن همچنان هوخواه دموکرات‌ها باشد.
براساس نظرسنجی‌ها بایدن در پنسیلوانیا با اختلاف ۰.۵ درصد (۴۶.۵ درصد در برابر ۴۶ درصد) از رقیب جمهوری‌خواه خود جلوتر است.
ویسکانسین با ۱۰ رای الکترال
ویسکانسین در سال ۲۰۱۶ با اندکی اختلاف، پیروزی ترامپ را رقم زد، اما در سال ۲۰۲۰ به سمت بایدن گروید. این ایالت قبل از انتخابات ۲۰۱۶ در تمامی انتخابات‌های برگزار شده از سال ۱۹۸۴، طرفدار جمهوری خواهان بود، اما در سال ۲۰۲۰ ورق به نفع بایدن برگشت. با این وجود به نظر می‌رسد بار دیگر ترامپ با اختلافی کم ۴۸.۴ درصد در برابر ۴۷.۴ درصد از بایدن پیشی گرفته است.
سایر ایالت‌های میدان نبرد بالقوه
کدام هستند؟
برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که ایالت‌های فلوریدا، کارولینای شمالی، نوادا و مینه‌سوتا هم می‌توانند در انتخابات ۲۰۲۴ به میدان رقابت بدل شوند و پیش‌بینی شده است که فلوریدا و کارولینای شمالی به سمت جمهوری‌خواهان گرایش داشته و در مقابل نوادا و مینه‌سوتا که از نظر تاریخی هوادار دموکرات‌ها بوده اند، در همان جبهه باقی بمانند. نیوزویک یادآوری کرده است که آرای دو ایالت کارولینای شمالی و فلوریدا در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ به نفع ترامپ بود و در مقابل نوادا و مینه‌سوتا به دموکرات‌ها رای دادند.هرچند براساس نظرسنجی‌های انجام گرفته ترامپ در فلوریدا، کارولینای شمالی و حتی نوادا نسبت به بایدن پیشتاز است و بایدن تنها در مینه سوتا ترامپ را پشت سر گذاشته است. انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا که قرار است در ماه نوامبر (آبان) برگزار شود، به عنوان بزرگترین خطر سیاسی جهان در سال جاری میلادی معرفی شده است.