دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۴۰۳

آلمان دنبال تقویت قدرت پدافندی اوکراین

وزارت دفاع آلمان از طرحی جدید با هدف تقویت سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین خبر داد که قرار است با مشارکت کشورهای دیگر انجام شود.
به گزارش پولیتیکو، دولت آلمان می‌گوید برای اجرای تعهداتش در زمینه دفاع هوایی اوکراین در حال مذاکره با کشورهای دیگر است چراکه می‌خواهد سیستم‌های موشک پاتریوت خود را نیز تقویت کند. وزرای امور خارجه و دفاع آلمان هفته گذشته طرح اقدام فوری در زمینه دفاع هوایی (IAAD) را راه‌اندازی کردند و در پیامی به کشورهای دیگر خواستار تامین بودجه سیستم دفاع هوایی اوکراین شدند.
متعاقب نشست روز جمعه شورای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی- اوکراین، کشورهای اروپایی ساعاتی پیش از تصویب بودجه ۶۱ میلیارد دلاری کنگره آمریکا در حمایت از اوکراین، تعهد خود را برای حمایت طولانی مدت از کی‌یف اعلام کردند.
وزارت دفاع آلمان اعلام کرد که دانمارک و هلند نیز بر سر حمایت مالی از طرح اقدام فوری در زمینه دفاع هوایی (IAAD) در حال مذاکره هستند. این وزارتخانه افزود: چند کشور دیگر نیز برای تامین بودجه با منابع لازم برای تقویت این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند. اعلامیه جدید وزارت دفاع آلمان در حالی صادر شده است که این کشور پیشتر به خاطر امتناع از ارسال موشک‌های کروز تاروس به اوکراین از سوی کشورهای دیگر مورد انتقاد قرار گرفته بود.