چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳

سلامت

جریمه پزشک‌نماها میلیاردی شد

معاون درمان وزارت بهداشت از افزایش جریمه تخلفات پزشک نماها خبر داد.
به گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: دخالت و ورود افراد فاقد صلاحیت، غیرمجاز و غیرپزشک که به ویژه به حوزه زیبایی ورود می‌کنند، یکی از مشکلات نظام سلامت به حساب می‌آید. به دلیل ضعف قانونی، جریمه افراد فاقد صلاحیت، غیرمجاز و غیرپزشک ۵ میلیون تومان بود و این مبلغ بازدارنده نبود.
وی با اشاره به افزایش مبلغ جریمه تخلف پزشک‌نماها گفت: براساس مصوبه ۴ تیر ماه ۱۴۰۳ هیات‌وزیران، میزان جریمه پزشک‌نماها افزایش یافته است. میزان این جریمه برای بار نخست ۵۸۰ میلیون تومان است. همچنین میزان جریمه برای تخلف دوم و تخلف‌های پس از آن معادل یک‌میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان است و نرخ جریمه‌های جدید بازدارنده است و امیدواریم که با این بازدارندگی شاهد ورود افراد غیرمجاز در حوزه پزشکی نباشیم.

تامین شیرهای مخصوص بیماران PKU

معاون اداره کل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل، از تامین شیرهای PKU براساس برنامه منظم و ایجاد ذخایر مناسب این فرآورده توسط سازمان غذا و دارو، خبر داد.
بهادر صید محمدیان، اظهار کرد: با توجه به اینکه برنامه غذایی بیماران PKU باید به گونه ‌ای باشد که پروتئین فنیل آلانین برای آنها به درستی تامین شود، این پروتئین از طریق شیرهای مخصوص PKU در دسترس بیماران قرار می‌گیرد.وی افزود: مدیریت مصرف شیر و غذای مخصوص بیمار یک از اصلی ‌ترین و مهم ‌ترین بخش برنامه PKU وزرات بهداشت است و تحت هیچ شرایطی نباید دچار صدمه شود.وی اضافه کرد: توزیع و تامین این شیرها زیر نظر سازمان غذا و دارو با ثبت مشخصات بیمار در سامانه صورت گرفته و به دست مصرف کنندگانش می‌رسد. به گزارش وبدا، معاون اداره کل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو درخصوص چگونگی تامین شیرهای مورد نیاز بیماران PKU، عنوان کرد: با وجود تحریم‌‌ها، سازمان غذا و دارو مسیرهای مختلف را برای تامین این فرآورده طی کرده و خوشبختانه تاکنون مشکلی در تهیه و تامین شیر این بیماران نداشته ایم.وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه شیرهای PKU وارداتی هستند، به منظور جلوگیری از بروز هرگونه کمبود احتمالی براساس تمهیدات صورت گرفته، ذخیره مناسبی از آن در نظر گرفته شده است.