چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳

برگزاری رزمایش مشترک چین و بلاروس در مرز ناتو

وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد این کشور با همراهی چین، از روز دوشنبه تمرینات آموزشی نظامی مشترکی را در فاصله چند کیلومتری از مرز لهستان آغاز کرده است.
به گزارش «سی‌ان‌ان»، سرلشکر وادیم دنیسنکو عضو ارتش بلاروس در یک پست تلگرامی نوشت: این تمرینات آموزشی مشترک ضد تروریستی با نام «شاهین حمله کننده» (Attacking Falcon) در بلاروس انجام می‌شود و پرسنل نظامی هر دو کشور به عنوان یک واحد مشترک با هم همکاری می‌کنند.
وزارت دفاع بلاروس تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد سربازان چینی تجهیزات نظامی را از یک هواپیمای باری نظامی تخلیه می‌کنند.
وزارت دفاع چین روز یکشنبه اعلام کرد که این رزمایش شامل «عملیات نجات گروگان‌ها و ماموریت‌های ضد تروریسم» خواهد بود.
هدف از این آموزش، ارتقای سطح آموزشی و توانایی‌های هماهنگی نیروهای شرکت کننده و نیز تعمیق همکاری عملی بین ارتش‌های دو کشور است.
سی‌ان‌ان نوشت: این تمرینات مشترک در یک زمین آموزشی در نزدیکی شهر برست در مرز بلاروس و لهستان و حدود ۴۰ مایلی مرز مینسک با اوکراین انجام می‌شود. پکن و مینسک در سال‌های اخیر دوران حکومت شی جین پینگ، رهبر چین و الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، که هر دو از متحدان قدرتمند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هستند، روابط خود را افزایش داده‌اند. آغاز تمرینات نظامی ضد تروریسم این دو کشور همزمان با سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به ورشو و امضای توافقنامه امنیتی وی با دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان، ‌ صورت گرفت. این فعالیت‌های نظامی همچنین در حالی آغاز شده است که سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار است (از ۱۹ تا ۲۱ تیرماه) در هفتاد و پنجمین سالگرد نشست سران این ائتلاف گرد هم آمده و راه کارهای افزایش حمایت از اوکراین را بررسی کنند.