چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳

نگاه اسلام‌آباد به دیپلماسی دولت چهاردهم

نشریات پاکستان با تفسیر پیامدهای مهم پیروزی دکتر مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری ایران به ویژه برای همسایگان، معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی نوشتند: ایران در دوره جدید قادر به حرکت در مسیر تعامل و تدوین راهبردی عمل‌گرا برای گشایش‌های داخلی و خارجی خواهد بود.
رسانه‌های پاکستانی در روزهای اخیر طی تحلیل‌هایی از آینده سیاسی جمهوری اسلامی ایران پس از درگذشت ناباورانه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات نوشتند که اکنون ایرانیان به نقش آفرینی رئیس جمهور منتخب خود برای حل چالش‌های داخلی مانند تورم و کاهش تأثیرات مخرب تحریم‌ها و در جبهه خارجی تعامل سازنده و نتیجه محور با منطقه و جامعه جهانی امیدوارند.
روزنامه انگلیسی زبان اکسپرس تریبیون نوشت: دکتر پزشکیان یک سیاستمدار ۶۹ ساله اصلاح طلب و جراح قلب قادر به تاثیرگذاری بر لحن سیاست ایران است و همزمان همسو با نگاه رهبر عالی ایران درخصوص سیاست‌های کلان خارجی از جمله موضوع هسته‌ای و تعامل محتاطانه با جهان غرب است. این روزنامه افزود: رئیس جمهور منتخب ایران خود را متعهد دانسته تا یک سیاست خارجی عملگرایانه را ترویج بدهد، تنش‌ها بر سر مذاکرات متوقف شده این کشور با قدرت‌های بزرگ برای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ کاهش یابد و چشم انداز اوضاع اجتماعی و کثرت گرایی سیاسی در داخل را بهبود ببخشد.
فرصتی برای غرب جهت تعامل سازنده با تهران
اما روزنامه انگلیسی زبان داون چاپ اسلام‌آباد در گزارش تحلیلی خود آورد که حضور پزشکیان در راس قدرت یک فرصت ایده آل برای جهان غرب برای تعامل سازنده با جمهوری اسلامی ایران در دوره جدید است لذا غربی‌ها باید رویکرد خود را تغییر بدهند. در این گزارش با تاکید بر اهمیت روابط سنتی ایران و پاکستان و نگاه اسلام‌آباد به تأثیرات روی کار آمدن دولت جدید در تهران به ریاست دکتر پزشکیان آمده است: روابط دو کشور همسایه در برخی مواضع تحت تاثیر نگرانی‌های امنیتی مرزی قرار گرفته است با این حال در دوره پزشکیان انتظار می‌رود که ایران رویکرد دیپلماتیک و اقتصادی بیشتری را در قبال پاکستان اتخاذ کند. روزنامه داون به نقل از ناظران سیاسی در دو کشور نوشت: پزشکیان احتمالاً گفت و گو برای حل مسائل فی مابین، منافع مشترک در مبارزه با تروریسم، امنیت مرزی و همکاری اقتصادی از طریق ابتکاراتی مانند افزایش مشارکت تجاری و انرژی را در اولویت قرار خواهد داد.
در ادامه این گزارش با اشاره به تلاش‌ دولتمردان ایرانی برای عبور از چالش‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا و احیای برجام از طریق رویکرد تعامل با جبهه غرب، آمده است: پیروزی یک سیاستمدار میانه رو در ایران می‌تواند اولین قدم در مسیر تعامل با خارج باشد، اما این به تنهایی کافی نیست زیرا غرب نیز باید ژست‌های آشتی جویانه به سمت تهران داشته باشد.
روزنامه داون نوشت: محور راهبرد رئیس جمهور منتخب ایران احیای برجام است. دکتر پزشکیان توافق هسته ای را برای کاهش تحریم‌های اقتصادی و بازگرداندن اعتبار ایران در صحنه جهانی ضروری می‌داند. او با در نظر گرفتن پیچیدگی‌های بازگشت احتمالی دونالد ترامپ در آمریکا، آماده تعامل مجدد با ایالات متحده است چرا که پزشکیان در گذشته بر موضع مذاکره‌ای عمل‌گرایانه و نتیجه‌محور با تمرکز بر الزامات اقتصادی به جای شکاف‌های ایدئولوژیک تأکید کرده است.