چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳
مرور ترین‌های تاریخ لیگ برتر

رکورد دست نیافتنی برای سیدجلال

در آستانه بیست‌وچهارمین دوره لیگ برتر، رکوردداران تاریخ این مسابقات بررسی شده است.
به گزارش فوتبال 360، پس از 23 دوره برگزاری لیگ برتر، به برخی از رکوردداران تاریخ لیگ برتر کمتر پرداخته شده یا آمار بعضی رکوردداران دقیق و مشخص نیست. از همین روی مجموعه فوتبال 360 قصد دارد در آستانه شروع فصل جدید، به بررسی این رکوردداران بپردازد. در این قسمت از مرور رکوردداران تاریخ لیگ برتر، رکوردداران بیشترین بازی در تاریخ این مسابقات معرفی شده است.
جلال حسینی
رکوردار بیشترین بازی
جلال حسینی با 490 بازی رکورددار بیشترین بازی در تاریخ لیگ برتر است. این بازیکن که از اولین دوره لیگ برتر بازی کرده، در پایان لیگ بیست‌ویکم از فوتبال خداحافظی کرد و فرصت رسیدن به حدنصاب استثنایی 500 بازی در لیگ برتر را از دست داد. حسینی در تیم‌های ملوان، سایپا، سپاهان، پرسپولیس و نفت تهران بازی کرد و بیشتر دوران بازیگری خود را در پرسپولیس سپری کرد و با 196 بازی رکورددار بیشترین بازی برای این تیم در تاریخ لیگ برتر است.
مهدی رحمتی، رکورددار بیشترین حضور متوالی در لیگ برتر
مهدی رحمتی در کنار جلال حسینی با 19 دوره بازی در تاریخ لیگ برتر، رکورددار بیشترین تعداد دوره حضور در لیگ برتر است. رحمتی با 466 بازی در رده دوم بیشترین تعداد بازی در تاریخ لیگ برتر هم است. فجرسپاسی، سپاهان، استقلال، مس کرمان، پیکان و پدیده تیم‌های رحمتی در دوران بازیگری بودند. رحمتی 196 بازی در استقلال انجام داد و بیشتر سال‌های فوتبال خود را در استقلال گذراند.
ابراهیم صادقی، مرد نارنجی
از ابراهیم صادقی به عنوان نماد وفاداری در فوتبال ایران یاد می‌شود.
این بازیکن پیراهن تیمی به جز سایپا را بر تن نکرد و با 437 بازی برای سایپا در لیگ برتر، هم رکورددار بیشترین بازی با پیراهن یک تیم در تاریخ لیگ برتر است و هم در رده سوم بیشترین بازی در تاریخ لیگ برتر قرار دارد.
این بازیکن از لیگ اول تا شانزدهم در سایپا بازی کرد و اولین بازیکن تاریخ مسابقات است که از حدنصاب 400 بازی در لیگ برتر عبور کرد.
آیا بازیکنی به ۴۰۰ خواهد رسید؟
تنها ۷ بازیکن در تاریخ لیگ برتر، ۴۰۰ بازی انجام داده‌اند. در بین بازیکنان فصل گذشته لیگ برتر، اسماعیل شریفات بیشترین تعداد بازی را دارد. این بازیکن در اواسط فصل دچار پارگی رباط شد و باید دید در این فصل فرصت بازی پیدا خواهد کرد یا خیر. شریفات ۳۸۲ بازی انجام داده و با ۸ بازی دیگر به جمع ۱۰ بازیکن رکورددار بیشترین در تاریخ لیگ برتر اضافه خواهد شد و با انجام ۱۸ بازی به آمار ۴۰۰ بازی می‌رسد.
شریفات تنها بازیکنی است که در این فصل شانس رسیدن به ۴۰۰ بازی را دارد. بین بازیکنانی که هنوز از فوتبال خداحافظی نکرده‌اند، احسان حاج‌صفی، مهدی کیانی و کمال کامیابی‌نیا بیشترین سابقه را در لیگ برتر دارند که به ترتیب، 356، 353 و 350 بازی در لیگ برتر انجام داده‌اند و در این فصل نمی‌توانند به ۴۰۰ بازی
در لیگ برتر برسند.